Facebook zna nas lepiej niż rodzina?

Komputer może być znacznie lepszy w ocenie czyjegoś charakteru niż bliscy przyjaciele, rodzina czy nawet małżonkowie. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Cambridge. Przeprowadzili oni badanie, w którym uczestniczyło 86 tys. użytkowników Facebooka. Eksperyment pokazał ogromną moc, z jaką maszyny potrafią analizować skomplikowaną ludzką naturę na podstawie upodobań.

Komputery mogą być lepsze w odgadywaniu osobowości niż przyjaciele czy rodzina – takie wnioski płyną z eksperymentu, w którym uczestniczyły dziesiątki tysięcy ochotników.

Eksperyment polegał na przeanalizowaniu, co uczestnicy badania “lubią” na Facebooku. Na tej podstawie algorytm wnioskował na temat osobowości uczestników. Wyniki zaskoczyły badaczy – na podstawie facebookowych “lajków” komputer był w stanie przypisać każdej osobie pięć kluczowych cech o wiele trafniej niż jej najbliższe otoczenie – rodzeństwo, matka, czy partner.

Zdaniem naukowców moment, w którym komputery będą bezbłędnie analizować ludzką osobowość, zbliża się wielkimi krokami. Badacze podkreślają, że osobowość ludzka jest bardzo skomplikowana, ale już to badanie pokazuje, że wkrótce komputery mogą wyprzedzić ludzi w tego typu analizach.

– W przyszłości komputery będą w stanie same wnioskować na temat osobowości swojego użytkownika i do niej dopasowywać swoje reakcje. To doprowadzi do powstania maszyn o rozwiniętej inteligencji emocjonalnej i umiejętnościach społecznych – twierdzi jeden z autorów badania, Wu Youyou z Uniwersytetu w Cambridge i podkreśla, że wizje rodem z filmów SF o emocjonalnej więzi między człowiekiem a komputerem (np. przedstawione w filmie “Her”) nie są aż tak odległe, jak mogłoby się wydawać.

Naukowcy podkreślają, że tego typu analizy będą w przyszłości wykorzystywane przez ludzi do poszerzania i pogłębiania własnych opinii i wniosków m.in. przy podejmowaniu ważnych decyzji życiowych, takich jak np. wybór ścieżki kariery czy nawet dobór odpowiedniego partnera.

Wyniki badań, które opublikowano w magazynie PNAS

Czytaj więcej: