“Filmowy” Układ Okresowy

Zespół brytyjskich naukowców postanowił w niezwykły sposób przybliżyć uczniom, studentom i innym żądnym chemicznej wiedzy osobom tablicę Mendelejewa. Stworzony przez nich projekt, The Periodic Table of Videos, to 118 ciekawych filmików, z których każdy opowiada o innym pierwiastku.

          W ten sposób twórcy projektu postanowili propagować w Wielkiej Brytanii wiedzę chemiczną. W filmach podawane są nie tylko ciekawe fakty oraz anegdoty dotyczące właściwości pierwiastków. Demonstrowane są tam również doświadczenia, których ze względów bezpieczeństwa nie przeprowadza się nawet w laboratoriach uniwersyteckich. Na stronie internetowej projektu zamieszczona została tablica Mendelejewa złożona z 118 pierwiastków, łącznie z niedawno odkrytym ununoktem, którego istnienie potwierdzono w 2006 roku. Wystarczy kliknąć na wybrany pierwiastek, a na ekranie pojawi się kilkuminutowy film. Największą oglądalnością cieszy się krótkie wideo o niezwykle reaktywnym sodzie.

           Zbieranie materiałów dotyczących pierwiastków chemicznych trwa, projekt Filmy, w których występują chemicy uniwersyteccy, kręcone są przez zafascynowanego pierwiastkami chemicznymi dziennikarza BBC, Brady Harana. Zdjęcia rozpoczęły się zaledwie kilka tygodni temu, lecz gdy po reklamie projektu okazało się, że na stronę przyszło ponad 200 tys. ludzi z całego świata, twórcy pracują na pełnych obrotach. Główny konsultant naukowcy, charyzmatyczny profesor Martyn Poliakoff z Uniwersytetu Nottingham, jest mile zaskoczony niezwykłym zainteresowaniem, jakim cieszy się projekt. „W ciągu kilku godzin serię filmów zobaczyło więcej osób, niż w ciągu całego mojego życia wysłuchało moich wykładów” – dodaje. JSL

www.periodicvideos.com