Finał FameLab 2016 w najbliższą sobotę!

16 kwietnia dziesięcioro badaczy i badaczek stanie na scenie, która od pięciu już lat kształci najbardziej wygadanych naukowców. Na zwycięzcę FameLabu czeka 35 tys. zł.

FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców do publicznego zabierania głosu. Uczestnicy mają trzy minuty, aby przed jury i publicznością przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Konkurs z jednej strony wyłania spośród naukowców prawdziwe talenty popularyzatorskie, z drugiej – pomaga tym mniej charyzmatycznym oswoić się ze sceną i z otwartą publicznością. W tym roku kolejnych dziesięciu polskich badaczy będzie zmagało się z tremą i polszczyzną.

Finał FameLabu odbędzie się 16 kwietnia 2016 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik – początek o godz. 16.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Jury będzie oceniało wystąpienia w trzech kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami). W tym roku w jury konkursu zasiądą: astrofizyk prof. Marek Abramowicz, biolog prof. Ewa Bartnik, Irena Cieślińska (dyrektor programowy Centrum Nauki Kopernik), fizyk prof. Arkadiusz Orłowski i medioznawca dr hab. Jacek Wasilewski. Całość poprowadzi dziennikarz Jan Wróbel.

W tym roku organizatorzy konkursu – Centrum Nauki Kopernik i British Council – postawili na jeszcze bardziej bezpośredni kontakt naukowców z publicznością. W przerwie imprezy przy stolikach Kawiarni Naukowej usiądą wszyscy naukowcy występujący na scenie. Każdy będzie mógł do nich podejść i zadać  nurtujące go pytanie bezpośrednio. W finale udział weźmie także zespół Klubu Komediowego, który zaprosi publiczność do improwizowanych gier, komentujących wystąpienia naukowe na scenie.