FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców do publicznego zabierania głosu. Uczestnicy mają trzy minuty, aby przed jury i publicznością przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Konkurs z jednej strony wyłania spośród naukowców prawdziwe talenty popularyzatorskie, z drugiej - pomaga tym mniej charyzmatycznym oswoić się ze sceną i z otwartą publicznością. W tym roku kolejnych dziesięciu polskich badaczy będzie zmagało się z tremą i polszczyzną.

Finał FameLabu odbędzie się 16 kwietnia 2016 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik - początek o godz. 16.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Jury będzie oceniało wystąpienia w trzech kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami). W tym roku w jury konkursu zasiądą: astrofizyk prof. Marek Abramowicz, biolog prof. Ewa Bartnik, Irena Cieślińska (dyrektor programowy Centrum Nauki Kopernik), fizyk prof. Arkadiusz Orłowski i medioznawca dr hab. Jacek Wasilewski. Całość poprowadzi dziennikarz Jan Wróbel.

W tym roku organizatorzy konkursu – Centrum Nauki Kopernik i British Council – postawili na jeszcze bardziej bezpośredni kontakt naukowców z publicznością. W przerwie imprezy przy stolikach Kawiarni Naukowej usiądą wszyscy naukowcy występujący na scenie. Każdy będzie mógł do nich podejść i zadać  nurtujące go pytanie bezpośrednio. W finale udział weźmie także zespół Klubu Komediowego, który zaprosi publiczność do improwizowanych gier, komentujących wystąpienia naukowe na scenie.