Finał FameLab 2017 w najbliższą sobotę!

13 maja dziesięcioro badaczy i badaczek stanie na scenie, która od sześciu już lat kształci najbardziej wygadanych naukowców. Na zwycięzcę FameLabu czeka 25 tys. zł.

FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców do publicznego zabierania głosu. Uczestnicy mają 3 minuty, aby przed jury i publicznością przedstawić to, czym pasjonują się w swojej pracy badawczej. Konkurs z jednej strony wyłania spośród naukowców prawdziwe talenty popularyzatorskie, z drugiej – pomaga tym mniej charyzmatycznym oswoić się ze sceną i z otwartą publicznością. W tym roku z tremą i polszczyzną będzie się zmagało kolejnych dziesięciu polskich badaczy: Paweł Matryba, Adam Zadrożny, Michał Podgórski, Tomasz Sulej , Maciej Jędrzejczak, Anna Mleczko, Kamila Łyczek, Bartosz Walter, Urszula Zajączkowska, Tomasz Łuczyński (uwaga, jego artykuł znajdziecie w czerwcowym “Focusie”!).

Finał FameLabu odbędzie się 13 maja 2016 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik – początek o godz. 16.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Transmisję na żywo będzie można oglądać na YouTube:

Jury będzie oceniało wystąpienia w trzech kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami). W tym roku w jury konkursu zasiądą: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Fikus, dr hab. Piotr Sułkowski, Irena Cieślińska. Całość poprowadzi Jan Wróbel.

W tym roku organizatorzy konkursu – Centrum Nauki Kopernik i British Council – ponownie zachęcają do bezpośredniego kontaktu z uczonymi. W przerwie imprezy przy stolikach Kawiarni Naukowej usiądą wszyscy naukowcy występujący na scenie. Każdy będzie mógł do nich podejść i zadać nurtujące go pytanie. W finale udział weźmie także też Agata Kurzyk – wiolonczelistka i naukowczyni z Centrum Onkologii. W tworzeniu muzyki czerpie inspirację z nauki, komponując utwory oparte np. na podziałach komórek, teorii ewolucji czy budowie sieci neuronów.