FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców do publicznego zabierania głosu. Uczestnicy mają 3 minuty, aby przed jury i publicznością przedstawić to, czym pasjonują się w swojej pracy badawczej. Konkurs z jednej strony wyłania spośród naukowców prawdziwe talenty popularyzatorskie, z drugiej - pomaga tym mniej charyzmatycznym oswoić się ze sceną i z otwartą publicznością. W tym roku z tremą i polszczyzną będzie się zmagało kolejnych dziesięciu polskich badaczy: Paweł Matryba, Adam Zadrożny, Michał Podgórski, Tomasz Sulej , Maciej Jędrzejczak, Anna Mleczko, Kamila Łyczek, Bartosz Walter, Urszula Zajączkowska, Tomasz Łuczyński (uwaga, jego artykuł znajdziecie w czerwcowym "Focusie"!).

Finał FameLabu odbędzie się 13 maja 2016 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik - początek o godz. 16.00. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Transmisję na żywo będzie można oglądać na YouTube:

Jury będzie oceniało wystąpienia w trzech kategoriach: content (treść, przekaz merytoryczny), clarity (jasność przekazu), charisma (osobowość, umiejętność nawiązania kontaktu z odbiorcami). W tym roku w jury konkursu zasiądą: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Fikus, dr hab. Piotr Sułkowski, Irena Cieślińska. Całość poprowadzi Jan Wróbel.

W tym roku organizatorzy konkursu – Centrum Nauki Kopernik i British Council – ponownie zachęcają do bezpośredniego kontaktu z uczonymi. W przerwie imprezy przy stolikach Kawiarni Naukowej usiądą wszyscy naukowcy występujący na scenie. Każdy będzie mógł do nich podejść i zadać nurtujące go pytanie. W finale udział weźmie także też Agata Kurzyk - wiolonczelistka i naukowczyni z Centrum Onkologii. W tworzeniu muzyki czerpie inspirację z nauki, komponując utwory oparte np. na podziałach komórek, teorii ewolucji czy budowie sieci neuronów.