Forteca z V wieku ukryta w lesie. Do jej znalezienia posłużyła zaawansowana technologia

Nie wszystkie znaleziska archeologiczne mogą być dokonane w “klasyczny” sposób. Czasami naukowcy muszą skorzystać z pomocy współczesnych technologii i tak właśnie się stało w przypadku V-wiecznej fortecy.
Forteca z V wieku ukryta w lesie. Do jej znalezienia posłużyła zaawansowana technologia

Dokładniej rzecz ujmując, archeolodzy wykorzystali skany laserowe, aby przebadać wzgórze z epoki żelaza w północno-zachodniej Hiszpanii. W toku analiz zebranych danych okazało się, iż tak naprawdę mają do czynienia z twierdzą zbudowaną w V wieku. Forteca mogła być wykorzystywana przez nawet dwieście lat.

Czytaj też: Naukowcy wskazują na przyczynę upadku Imperium Hetytów

Technologia lidar jest w ostatnich latach coraz częściej używana, ponieważ umożliwia dostrzeżenie nawet tych obiektów, które ukrywają się pod potencjalnymi przeszkodami, takimi jak pokrywa roślinna. W każdej sekundzie w stronę potencjalnego celu trafiają setki tysięcy impulsów laserowych, które odbijają się od niego i umożliwiają określanie jego kształtu. 

W tym przypadku mówimy o twierdzy zajmującej powierzchnię około 10 hektarów. Składała się ona z co najmniej 30 wież oraz muru obronnego o długości około 1,2 kilometra. Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż zbudowano ją w pierwszej połowie V wieku, zapewne na ruinach wcześniejszej fortecy wywodzącej się z epoki żelaza. Celem budowniczych było najprawdopodobniej ułatwienie działań obronnych względem germańskich najeźdźców, którzy atakowali ten obszar po tym, jak Rzymianie utracili nad nim kontrolę.

Castro Valente, bo tak nazywa się to miejsce, jest zlokalizowane w niewielkiej odległości od Santiago de Compostela. Początkowo naukowcy zakładali, że mają do czynienia z ufortyfikowaną celtycką osadą, lecz w toku badań wyszło na jaw, że chodzi o coś znacznie większego. Ostatecznie najbardziej realny scenariusz wskazuje na pochodzenie fortecy z okolic V wieku. 

Forteca zlokalizowana na terenie Galicji była wykorzystywana przez około dwieście lat

Biorąc pod uwagę układ zabudowy oraz znalezione na miejscu ceramiczne elementy, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że twierdza powstała po tym, jak Rzymianie utracili kontrolę nad regionem. Miało to miejsce na początku V wieku – właśnie wtedy Hiszpanię zaczęły podbijać germańskie plemiona. Galicja, czyli obszar, na którym znajduje się forteca, została przejęta prze lud Swebów wywodzący się z terenów dzisiejszych Niemiec i Czech.

Czytaj też: Posąg rzymskiego cesarza znaleziony w rynsztoku. Tak „boskiego” wizerunku władcy jeszcze nie było

Fort mógł powstać na bazie tego, co zbudowano w tym samym miejscu w przeszłości, być może przez Celtów. Ostatecznie był on wykorzystywany przez około dwieście lat, lecz później go opuszczono. Jak wyjaśnia Mário Fernández-Pereiro z University College London, lokalni mieszkańcy potrzebowali w pewnym momencie narzędzia do sprawowania kontroli nad swoim terytorium i taka forteca była idealna do realizacji tego celu.