Ten pocisk redefiniuje możliwości bojowe okrętów. Francja przetestowała MM40 B3c

Francuska marynarka wojenna z powodzeniem wystrzeliła najnowszą generację pocisku Exocet firmy MBDA. Ten ma na nowo zdefiniować bojowe możliwości okrętów, a że dostał teraz na to zielone światło, to pewne jest, że to kwestia czasu, aż zacznie trafiać na służbę.
Ten pocisk redefiniuje możliwości bojowe okrętów. Francja przetestowała MM40 B3c

Udany test wyjątkowego pocisku zakończony. MM40 B3c sprawdził się wręcz książkowo

Niedawno francuska wielozadaniowa fregata Alsace przeprowadziła udany test pocisku Mer-Mer 40 Block 3c (MM40 B3c), który to został opracowany przez europejską firmę obronną MBDA i stanowi najnowszy dodatek do renomowanej rodziny przeciwokrętowych pocisków Exocet. Z poprzednikami służącymi w kilku marynarkach wojennych na całym świecie, najnowsza generacja tego pocisku integruje w sobie zaawansowane funkcje i postęp technologiczny, jednocześnie zapewniając efektywność kosztową w zakupie i wsparciu logistycznym.

Czytaj też: Na Morzu Czarnym robi się niespokojnie. Dwa nowe okręty już w wodzie

Sam w sobie pocisk MM40 B3c wyróżnia się szeregiem cech, a w tym wysoką prędkością subsoniczną i zasięgiem rzędu ponad 200 km. Po wystrzeleniu zaczyna korzystać z lokalizacji GPS i poszukiwać cel z wykorzystaniem swojej aktywnej głowicy w paśmie J, dzięki której może wybierać cele na morzu. Kiedy już będzie zbliżał się do celu, może przeprowadzać ataki końcowe z różnych azymutów, wykazując wszechstronność w swoim wdrożeniu. Ten pocisk nie tylko jest kompatybilny z wieloma środkami wsparcia logistycznego, które są już na służbie, ale także może być integrowany z szeroką gamą platform, takich jak okręty nawodne, okręty podwodne, szybkie samoloty, helikoptery i baterie nadbrzeżne. Ponadto MM40 B3c posiada zwiększoną odporność na najnowsze systemy zakłóceń i zdolność do rozpoznawania i uderzania w konkretne obszary okrętu docelowego w grupie uderzeniowej.

Czytaj też: Nowy potężny okręt zwodowany. Ten kraj stawia priorytet na obronę swojego wybrzeża

Exocet MM40 B3c jest dodatkowo pewnego rodzaju symbolem dla ciągłych wysiłków MBDA w celu ewolucji i dostosowania się do zmiennych warunków pola walki, dzięki czemu może zachowywać wyjątkowe zdolności w każdych warunkach atmosferycznych. Służy jako dowód zaangażowania MBDA w reagowanie na ewoluujące zagrożenia, a to szczególnie w scenariuszach walki o wysokiej intensywności i w skomplikowanych środowiskach wojny elektronicznej. Został z kolei zaprojektowany po to, aby oferować możliwie najszerszą wszechstronną zdolność do zwalczania okrętów i celów lądowych różnego typu.

Czytaj też: Okręty staną się niezniszczalne. Ancilia zrewolucjonizuje morskie środki zaradcze

Pocisk Mer-Mer 40 Block 3c ma zamiar odgrywać kluczową rolę dla francuskiej marynarki wojennej i potencjalnych globalnych klientów i w ogólnym rozrachunku oznacza monumentalny krok naprzód w morskiej wojnie. Ma wręcz zamiar zrewolucjonizować standardy technologii rakietowej w marynarce wojennej, wzmacniając strategiczną moc morską narodów.