Gaśnica proszkowa

Wyrzucany pod ciśnieniem proszek potrafi ugasić niemal każdy płomień

Gaśnice proszkowe są najpopularniejszym rodzajem gaśnic ze względu na to, że są lekkie, niedrogie i nadają się do gaszenia każdego rodzaju ognia.
Gaśnica taka składa się z zamkniętego cylindra, wypełnionego proszkiem gaśniczym. W korpusie gaśnicy znajduje się ponadto pojemnik ze sprężonym gazem, zwykle z dwutlenkiem węgla lub azotem. Naciśnięcie dźwigni powoduje otwarcie zamykającego go zaworu lub przebicie ścianki pojemnika. Wtedy gaz się rozpręża, zwiększając w ten sposób swą objętość. Wówczas wypełniający gaśnicę proszek zostaje silnym strumieniem wyrzucony na zewnątrz przez dyszę wylotową. Zasypanie płonącego przedmiotu odcina go od dopływu powietrza. Ponadto proszek gaśniczy (jego głównym składnikiem jest często soda oczyszczona) pod wpływem ciepła się rozkłada, wydzilając dwutlenek węgla, który wypiera tlen z otoczenia.

Tego rodzaju gaśnice dobrze sprawdzają się w przypadku pożarów np. w archiwach, czy bibliotekach, bo nie niszczą gaszonych przedmiotów. Nie są z kolei wskazane do gaszenia płonących urządzeń mechanicznych w ruchu, bo powodują ich zacieranie się.

Gaśnica proszkowa najskuteczniej działa użyta z bliska, w odległości ok. 1 m od płomienia.