Gdzie najchętniej mieszkają psychopaci?

Czy twoja okolica przyciąga ludzi o mrocznej osobowości? Zdaniem naukowców da się to określić. Od tego, czy mieszkasz na wsi czy w mieście, może zależeć, jak dużo w twoim sąsiedztwie jest psychopatów
miasto, człowiek, widok
miasto, człowiek, widok

Kiedy rozważasz przeprowadzkę do nowej okolicy, sprawdzasz wiele rzeczy. Poza cenami nieruchomości interesują cię środki publicznego transportu, odległość od szkoły lub sklepu, ilość zieleni. Tym, o czym zazwyczaj nie myślisz, jest kwestia, czy w pobliżu mogą mieszkać psychopaci. Nowe badania pokazują, że również ten czynnik da się wziąć pod uwagę – ponieważ ludzie o mrocznej osobowości mają konkretne upodobania co do miejsc, gdzie pragną się osiedlać.  

Natura a osobowość 

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Derby zastanawiali się, jakie cechy wpływają na to, że lubimy żyć albo w mieście albo bliżej natury. W swojej pracy przyjęli definicję powiązania z naturą jako “wyznacznik tego, że jednostka czuje się częścią większego świata przyrody, i czuje, że świat przyrody jest częścią jej samej”. Zauważają, że więź z naturą wiąże się z mniejszym niepokojem, większym poczuciem szczęścia, witalnością, odpornością i zadowoleniem z życia – ale także z większą bezdusznością.  

Ich zdaniem ci, którzy lubią przyrodą, mają pewne charakterystyczne cechy osobowości: zwiększoną zdolności empatii, ugodowość i umiejętność przyjmowania perspektywy innych. 

Badacze zmierzyli też związek między odczuwaniem więzi z naturą a mroczną osobowością – czyli taką, która ma cechy tzw. ciemnej triady: psychopatię, narcyzm i makiawelizm.  

Co wybierają psychopaci 

Jeśli posiadają przywilej wyboru, ludzie decydują się mieszkać w miejscach, w których czują się najlepiej. Niektórzy kochają otwartą przestrzeń, a inni uwielbiają życie w mieście. I choć dla większości ludzi wybór ten dyktowany jest prospołecznymi skłonnościami, psychopaci myślą inaczej. 

Naukowcy odkryli, że mierzona poprzez samoopis więź z naturą negatywnie wiąże się z cechami psychopatycznymi, makiawelicznymi i sadystycznymi. Czyli – w uproszczeniu – ci, którzy czują, że dobrze im w zieleni, rzadko kiedy mają skłonności psychopatyczne. I odwrotnie – osoby o cechach ciemnej triady zdecydowanie preferują życie w mieście zamiast na przedmieściach lub obszarach wiejskich. 

Było to szczególnie wyraźne w przypadku cech związanych z psychopatią. Dlaczego? Zdaniem badaczy życie w mieście może być postrzegane jako bardziej atrakcyjne dla ludzi, którzy pragną prowadzić “szybki, wyzyskujący i pasożytniczy styl życia”.  

Eksperci zauważyli również, że jest to zgodne z badaniami wiążącymi mroczną osobowość z rozwiązłością seksualną. Skłonność do krótkoterminowych znajomości jest bowiem zwiększona na obszarach o większej gęstości zaludnienia. To nie wszystko – obszary o większej gęstości zaludnienia mogą ułatwić psychopatom tuszowanie swoich czynów i zmniejszają szansę na przyłapanie. 

 

Źródło: Psychology Today