Genetycznie źli kierowcy

Jak się okazuje, brak talentu do prowadzenia samochodu przekazywany jest genetycznie.

Ludzie noszący określony wariant białka BDNF (neurotroficzny czynnik mózgu) kodowany przez gen o tej samej nazwie, prowadzą samochód przynajmniej 20% gorzej, niż ludzie nie posiadający tego wariantu białka.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of California w Irvine po przeprowadzeniu doświadczeń, w których wzięło udział 29 ochotników. 7 z nich posiadało, a 22 – nie posiadało wariantu BDNF. Ochotnicy mieli przejechać na symulatorze treningowym 15 odcinków wirtualnej trasy z trudnymi zakrętami.

W trakcie doświadczenia mózgi kierowców badane były za pomocą tomografa magnetycznego. Za cztery dni doświadczenie zostało powtórzone.

Wyniki dowiodły, że uczestnikom posiadającym wariant BDNF przejechanie wyznaczonej trasy sprawiło znacznie więcej trudności, niż ochotnikom bez tego genu. Już od samego początku osoby te popełniły wiele błędów, a po określonym czasie nie pamiętały tego, czego się nauczyły. Według naukowca zajmującego się tym badaniem dany wariant BDNF, który nosi w sobie około 30% Amerykanów, nie zawsze wychodzi nam na złe. Jeśli cierpimy na choroby neurodegeneratywne, takie jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, mające wpływ na funkcje kognitywne, może on mieć pozytywne skutki dla naszego organizmu.

Sprawozdanie z badania zostało opublikowane w magazynie Cerebral Cortex. JSL