Gigantyczna piramida i niezbadane komory sprzed niemal 30 tysięcy lat. Nie zbudowali jej Egipcjanie 

Ikoniczne struktury stworzone przez człowieka, takie jak brytyjskie Stonehenge, egipskie piramidy czy też Wielki Mur Chiński, choć rozpoznawalne, to dalekie od najstarszych ludzkich budowli. Ostatnie znalezisko pokazuje, że w innych częściach świata tworzono piramidy, których geneza może sięgać nawet 27 tysięcy lat wstecz.
Gigantyczna piramida i niezbadane komory sprzed niemal 30 tysięcy lat. Nie zbudowali jej Egipcjanie 

Jednym z bardziej tajemniczych obiektów powiązanych z naszym gatunkiem było Göbekli Tepe znajdujące się na terenie południowo-wschodniej Turcji. I choć datowanie tego stanowiska jest imponujące, ponieważ w grę wchodzi pochodzenie sprzed nawet 12 tysięcy lat, to jeśli potwierdzą się rewelacje spływające z Indonezji, to obiekt znany jako Gunung Padang okaże się ponad dwukrotnie starszy.

Czytaj też: Ofiary z ludzi i zwierząt były tam normą. Archeolodzy odnaleźli miasto z epoki brązu

O kulisach niesamowitego znaleziska czytamy na łamach Archaeological Prospection. Jak wyjaśniają autorzy publikacji, Gunung Padang to prawdopodobnie najstarsza piramidalna konstrukcja na świecie. Zbudowano ją na szczycie wygasłego wulkanu na długo przed tym, jak ludzkość zaczęła uprawiać rośliny i hodować zwierzęta. Były to więc realia zgoła odmienne od tych panujących w czasie budowy słynnych piramid w Gizie.

Sprawa staje się jeszcze bardziej intrygująca, gdy zdamy sobie sprawę z faktu, że wspomniana piramida zawiera niezbadane jeszcze komory. Wykorzystując datowanie radiowęglowe, naukowcy doszli do wniosku, że prace budowlane w tym miejscu rozpoczęły się co najmniej 16 000 lat temu, choć skłaniają się oni ku wariantowi wskazującemu na pochodzenie sprzed 27 000 lat.

Warto jednocześnie podkreślić, że twórcy tego niezwykłego obiektu najprawdopodobniej nie stawiali ścian, lecz wyrzeźbili piramidalny kształt. W lokalnym języku Gunung Padang można przetłumaczyć jako górę oświecenia. Istotne badania prowadzone w obrębie tego miejsca trwały w latach 2011–2015, kiedy to przedstawiciele różnych naukowych dziedzin wykorzystali mnogość metod to zbadania zagadkowej piramidy. 

Piramida znaleziona na terenie Indonezji, znana jako Gunung Padang, mogła pojawić się nawet 27 000 lat temu

Jednym z istotnych wniosków wyciągniętych między innymi w oparciu o obrazowanie radarowe było to, iż piramida sięga na głębokość nawet 30 metrów. Wydaje się, iż kluczowe prace budowlane trwały gdzieś pomiędzy 25 000 a 14 000 rokiem p.n.e., po czym piramida została opuszczona. Po kilku tysiącleciach powrócono jednak do niej, co wiązało się z wprowadzonymi modyfikacjami. Te zaczęły się pojawiać około 7900-6100 roku p.n.e. Na tym wysiłki budowniczych nie ustały, ponieważ kolejna fala prac rozpoczęła się między 6000 a 5500 rokiem p.n.e. 

Czytaj też: Proteza dłoni sprzed kilkuset lat. Archeolodzy dokonali niebywałego znaleziska 

Najbliższe współczesności zmiany wprowadzono tam natomiast między 2000 a 1100 rokiem p.n.e. Wtedy też pojawiła się dodatkowa warstwa gleby oraz kamienne tarasy. Biorąc pod uwagę to, jak wiele “fal” budowniczych przetoczyło się przez to miejsce, można bez cienia wątpliwości stwierdzić, iż miało ono ogromne znaczenie dla lokalnej ludności. Pojawia się pytanie: czym są tajemnicze komory znajdujące się wewnątrz Gunung Padang? Badacze wiedzą o ich istnieniu i sugerują, jakoby te zagadkowe przestrzenie miały nawet 15 metrów długości i 10 metrów wysokości.