Gigantyczna struktura na południe od Polski. Archeolodzy nigdy nie widzieli czegoś podobnego

Ogromnych rozmiarów budowla została znaleziona przez naukowców z Uniwersytetu Hradec Králové. Prowadzone przez nich wykopaliska miały miejsce w związku z budową autostrady D35 na terenie Czech.
Gigantyczna struktura na południe od Polski. Archeolodzy nigdy nie widzieli czegoś podobnego

Pod względem kształtu mowa o czymś, co wygląda jak trumna. Jest jednak bardzo duża, ponieważ jej długość wynosi około 190 metrów. Z dostępnych informacji wynika, iż nigdy przedtem nie znaleziono czegoś podobnego na terenie Starego Kontynentu. Zdaniem uczestników wykopalisk ten nietypowy obiekt jest związany z pochówkami typowymi dla poprzednich epok.

Czytaj też: Wyspa Wielkanocna i tajemnica nagłej zagłady. Szokujące wyniki badań zmieniają wszystko, co wiedzieliśmy 

Jego datowanie wydaje się sięgać okresu od 3800 do 3350 roku p.n.e., kiedy na terenach położonych na południe od Polski rozwijała się kultura pucharów lejkowatych. Pozostałości po jej przedstawicielach odkryto także w Polsce. Wśród cech charakterystycznych tych społeczności wymienia się chociażby powszechną hodowlę, łowiectwo, rybołówstwo czy uprawę zbóż. 

Pochodząca z chalkolitu struktura była bardzo trudna do odnalezienia. Na przestrzeni wieków na tych terenach prowadzono bowiem prace rolne, które doprowadziły do znaczących zmian ukształtowania terenu. Dopiero dzięki zorganizowanym wykopaliskom, poprzedzającym prace nad budową autostrady D35, archeolodzy dotarli do śladów wskazujących na istnienie tego obiektu.

Gigantyczna struktura znaleziona za sprawą wykopalisk prowadzonych w związku z budową autostrady D35 ma aż 190 metrów długości

Przy około 190 metrach długości, zagadkowa budowla ma nieco ponad 15 metrów szerokości. Jest ustawiona na linii północny wschód i południowy zachód. Poza główną częścią archeolodzy dotarli też do wejścia do kopca, które do czasów współczesnych zachowało się w formie rowu i zagłębień dawniej zawierających słupki. Istotną część zorganizowanych wykopalisk stanowiły poszukiwania potencjalnych pochówków.

Czytaj też: W ciągu kilku stuleci w Indiach doszło do niewyobrażalnych zmian. Dawne inskrypcje to potwierdzają

Taka sztuka udała się czeskim naukowcom, którzy jak na razie zidentyfikowali 29 szkieletów. Dwa z nich znajdowały się w centralnej części kopca – zmarłych ułożono na lewym boku z twarzami zwróconymi w kierunku północnym. Archeolodzy dotarli także do przedmiotów grobowych, takich jak fragmenty ceramiki, groty strzał wykonane z krzemienia oraz krzemienne ostrze.