Gigantyczne miasto istniało w Europie tysiące lat temu. Ówczesnym ludziom pomogło zaskakujące źródło pożywienia

Prowadzone na terenie Europy badania wykazały, że źródłem białka dla mieszkańców miast położonych na terenach dzisiejszej Ukrainy i Mołdawii wcale nie było mięso. 
Gigantyczne miasto istniało w Europie tysiące lat temu. Ówczesnym ludziom pomogło zaskakujące źródło pożywienia

Działający w tym obszarze archeolodzy dotarli do dowodów, których datowanie wskazuje na okolice 4100 roku p.n.e. Właśnie w tym okresie w środkowo-wschodniej Europie powstawały pierwsze dobrze zorganizowane miasta, liczące nawet kilkanaście tysięcy mieszkańców. Ich istnienie było powiązane z rozwojem kultury Cucuteni-Trypole, a ówczesna osada jest uznawana za największą znaną z neolitycznej Europy.

Czytaj też: Historia Wschodu napisana na nowo. Ostatnie znaleziska wszystko zmieniły

Stanowiska będące pozostałościami po tamtejszych miastach są znajdowane na północny-zachód od Morza Czarnego. To konkretne ma powierzchnię wynoszącą około 320 hektarów, a według niektórych szacunków mogło tam mieszkać nawet 30 000 osób, choć naukowcy kierują się raczej w kierunku liczby rzędu 15 000. Ich szczególne zainteresowanie wzbudziły stabilne izotopy węgla i azotu, które znaleziono w ponad 480 kościach oraz pozostałościach zwęglonych upraw i gleby pobranych.

Próbki pobrano z 40 różnych miejsc, przy czym zwierzęce szczątki należały nie tylko do ludzi. O wynikach poświęconych im ekspertyz członkowie zespołu badawczego piszą na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences. Jeden z najważniejszych wniosków wyciągniętych przez autorów dotyczył tego, jak wyglądała dieta mieszkańców tego niezwykłego miasta.

Gigantyczne miasto – jak na ówczesne realia – powstało około 6100 roku p.n.e. Zamieszkiwać je mogło nawet 30 000 mieszkańców

Jak wyjaśniają autorzy, ich jadłospis w niewielkiej części składał się z mięsa. Wydaje się, iż odpowiadało ono za około 10 procent, a znacznie większą rolę odgrywały pokarmy roślinne. Na przykład zboża i rośliny strączkowe odpowiadały za 46 procent tej neolitycznej diety. Mięso podawano najprawdopodobniej w wyjątkowych sytuacjach, choćby w czasie organizowanych uczt.

Co ciekawe, hodowla żywności była najprawdopodobniej wyjątkowo dobrze zorganizowana. Próbki gleby wykazały występowanie wysokich stężeń azotu, co sugeruje, że pola uprawne nawożono dużymi ilościami zwierzęcych odchodów. Te gromadzono w łatwy sposób, ponieważ bydło najprawdopodobniej trzymano w zagrodach. W ten sposób powstał system, w którym podstawę przetrwania stanowiły rośliny strączkowe, takie jak groch. Dietę uzupełniano mięsem, choć jego udział w jadłospisie był stosunkowo niewielki. 

Czytaj też: Meksykańska jaskinia zawiera cenne informacje o dawnych mieszkańcach. Różnorodność szczątków zadziwia

Mimo to, osada powstała w ramach kultury Cucuteni-Trypole została opuszczona około 5000 tysięcy lat temu. Zdaniem ekspertów kryzys nie został jednak wywołany czynnikami gospodarczymi ani środowiskowymi. Bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym miał miejsce konflikt społeczno-polityczny. Wygląda na to, że mieszkańcy tego gigantycznego jak na ówczesny okres miasta postanowili je opuścić i wrócić do funkcjonowania w mniejszych osadach.