Ludzie polowali tam na gigantyczne stworzenia. Jakie tajemnice skrywa jezioro Tagua?

Zanim nasz gatunek zaczął opierać swoje przetrwanie na uprawie roślin i hodowli zwierząt, kluczowe było zbieractwo i łowiectwo. Za sprawą badań przeprowadzonych w okolicach jeziora Tagua Tagua archeolodzy zgromadzili dowody sugerujące, jak mogły wyglądać łowy prowadzone 12 tysięcy lat temu.
Ludzie polowali tam na gigantyczne stworzenia. Jakie tajemnice skrywa jezioro Tagua?

Położone na terenie dzisiejszego Chile jezioro najwyraźniej dawniej stanowiło miejsce, w którym gromadzili się krewni słoni należący do rodziny znanej jako gomfotery. Te wymarłe trąbowce mogły stanowić klucz do przetrwania w lokalnym środowisku, choć najprawdopodobniej nie stanowiły jedynego zasobu pozyskiwanego przez ówczesnych mieszkańców.

Czytaj też: Tajemnica jeziora Loch Wasdale rozwiązana. Natura nie miała tu nic do gadania

O szczegółowych wynikach przeprowadzonych analiz ich autorzy piszą na łamach PLOS One. Jak wyjaśniają, ich uwagę przykuło nieznane do tej pory stanowisko znane jako Taguatagua 3. W czasach prehistorycznych znajdował się tam obóz łowców-zbieraczy, którzy kontrolowali te tereny mniej więcej 12 440 – 12 550 lat temu. 

Naukowcy nie tylko odnaleźli szczątki wspomnianego zwierzęcia, ale również wykonane z kamienia narzędzia. Na samych kościach dało się również dostrzec wyraźne ślady obróbki, co sugeruje, iż dawni mieszkańcy tych okolic polowali na sporych rozmiarów trąbowce, a następnie prowadzili ich obróbkę w celu pozyskania mięsa i innych elementów.

Gigantyczne stworzenia, których szczątki znaleziono na brzegu jeziora Tagua Tagua były trąbowcami należącymi do rodziny znanej jako gomfotery

O tym, iż nie był to jednorazowy występek najlepiej świadczy obecność różnego rodzaju szczątków zwierzęcych i roślinnych. Noszą one ślady obróbki, najprawdopodobniej w celu przygotowania ich do spożycia. Badacze zidentyfikowali między innymi nasiona kaktusów, skorupki ptasich jaj czy kości żab. Ich zdaniem obóz był zamieszkiwany głównie w porze suchej.

Czytaj też: Zagadkowa trasa. Pierwsi osadnicy dotarli do Australii okrężną drogą?

Jako że podobnych stanowisk jest w okolicach jeziora Tagua Tagua relatywnie dużo, to prowadzi to do konkluzji, jakoby przed tysiącami lat zbiornik ten stanowił bardzo istotne miejsce w kontekście przetrwania ludzi. Dostęp do pożywienia, zarówno w postaci zwierząt jak i roślin oraz obecność wody mogły ściągać łowców-zbieraczy w te okolice. Szczególnie w czasie, gdy opady były ograniczone. Dalsze ekspertyzy powinny pozwolić na stworzenie kompleksowego obrazu ówczesnego życia.