Tajemnica jeziora Loch Wasdale rozwiązana. Natura nie miała tu nic do gadania

Badania przeprowadzone przez przedstawicieli University of the Highlands and Islands miały dostarczyć odpowiedzi na pytanie o pochodzenie pewnej struktury znajdującej się w wodach jeziora Loch Wasdale. Po długoletnim oczekiwaniu wreszcie poznaliśmy prawdopodobne rozwiązanie zagadki.
Tajemnica jeziora Loch Wasdale rozwiązana. Natura nie miała tu nic do gadania

Chodzi o zbiornik położony na Orkadach. To właśnie na jego wodach archeolodzy dostrzegli nietypowy widok. W świetle ostatnich ustaleń wydaje się, iż może chodzić o sztuczną wyspę zwaną kranogiem. Tego typu obiekty powstawały w obrębie jezior Irlandii oraz Szkocji, a najstarsze tego dowody liczą tysiące lat. 

Czytaj też: Historia ludzkich migracji napisana od nowa. Wszystko przez jedno odkrycie

Kranogi miały zapewniać warunki mieszkalne, jednocześnie stwarzając naturalną ochronę. Woda otaczająca takie wyspy skutecznie zabezpieczała ich rezydentów przed zagrożeniami z zewnątrz, dlatego podobne struktury są zaskakująco liczne. Powstawały nie tylko na jeziorach, ale również w obrębie ujść rzek.

Jak wyglądał proces powstawania kranogów? Zdaniem ekspertów zazwyczaj zaczynano od wbicia drewnianych pali. Wystające z dna jeziora, stanowiły podstawę do dalszych działań, takich jak wypełnianie wnętrza torfem, drewnem czy kamieniami. W taki sposób tworzone były fundamenty, na których można było stawiać zabudowania.

Zdaniem archeologów struktura znajdująca się na wodach jeziora Loch Wasdale mogła być jednym z tzw. kranogów, czyli sztucznych wysp pochodzących z epoki neolitu

W przypadku znaleziska dokonanego na jeziorze Loch Wasdale mogło być podobnie. Wstępne oględziny tego miejsca, dokonane pod koniec XIX wieku, wskazały na istnienie struktur niemogących powstać w naturalny sposób. Aby lepiej rozeznać się w sytuacji, niedawno archeolodzy przeprowadzili proste wykopaliska. 

Czytaj też: Poszukiwacze skarbów mają świetną passę. Setki artefaktów ujrzały światło dzienne

Wykonany odwiert doprowadził do ujawnienia dużych ilości gruzu przypominającego kopce. Poza tym naukowcy natknęli się na pozostałości strukturalne lub kamienną powierzchnię. To istotne wskazówki sugerujące, iż wyspa nie powstała naturalnie, lecz została celowo stworzona przez człowieka. Na miejscu znaleziono również pewne artefakty, przy czym najciekawsze wydaje się domniemane narzędzie pochodzące z późnego neolitu.