Wielkie znalezisko opisuje historię Bliskiego Wschodu. To pieczęć bliska czasów Jezusa

Dzięki analizom poświęconym pieczęci sprzed około 1800 lat archeolodzy próbują jak najlepiej zrozumieć okoliczności, w jakich rozwijało się imperium Sasanidów. Ta dynastia sprawowała rządy w okresie od III do VII wieku.
Wielkie znalezisko opisuje historię Bliskiego Wschodu. To pieczęć bliska czasów Jezusa

Jednym z dowodów w poświęconych jej badaniach jest wykonana z gliny pieczęć. Widać na niej napis w języku pahlawi, który był używany właśnie w okresie panowania Sasanidów. W toku ekspertyz badacze doszli do wniosku, że napis ten po przetłumaczeniu brzmi Sziraz, czyli odnosi się do miasta położonego w południowej części Iranu. 

Czytaj też: Renesansowa moneta wydobyta w Polsce. Temu znalezisku towarzyszyło wiele przypadku

Gdy u władzy pozostawała dynastia Sasanidów, ich państwo obejmowało naprawdę ogromny obszar. W jego skład wchodziły tereny dzisiejszego Iraku, Iranu, Armenii, Afganistanu oraz fragmenty Turcji, Syrii, Pakistanu i części Kaukazu, Azji Środkowej i Arabii. Założycielem wspomnianej dynastii był Ardaszir I, który pokonał Artabana IV z dynastii Arsacydów i zadał kres jej panowaniu.

Za panowania Sasanidów region doświadczył naprawdę imponującego rozwoju. Odkrycie dokonane w Sziraz jest tego potwierdzeniem i dostarcza informacji na temat ówczesnego życia. Co ciekawe, miasto to pełniło rolę stolicy w okresie od 550 do 330 roku p.n.e. Obecnie, choć nie jest już równie znaczące, to i tak stanowi jedno z największych miast w Iranie.

Gliniana pieczęć datowana na okres panowania dynastii Sasanidów została znaleziona w czasie wykopalisk prowadzonych w latach 1932-1935. Niedawno udało się zidentyfikować umieszczony na niej napis

Co możemy powiedzieć na temat samej pieczęci? Znaleziona w czasie wykopalisk prowadzonych w latach 1932-1935, obecnie znajduje się w zbiorach nowojorskiego Metropolitan Museum of Art. Zawiera ślady pozostawione przez cztery mniejsze pieczęcie o różnych rozmiarach. Naukowcy rozpoznali wizerunek lwa oraz czworonożnego zwierzęcia z rogami, a także napis i monogram. 

Czytaj też: Prehistoryczna struktura ukryta w Europie. Ma dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych

Bardzo istotną rolę w poznawaniu tajemnic pieczęci odegrał Mohammadreza Nasab-Abdollahi. To właśnie on zidentyfikował nazwę miasta Sziraz, która została zapisana językiem pahlawi. Wnioskując na podstawie znalezisk obejmujących gliniane pieczęcie i inne obiekty z epoki Achemenidów, naukowcy zyskali pewność, że miasto Sziraz nosiło w starożytności tę samą nazwę i odgrywało wtedy bardzo istotną rolę w regionie.