Tajemnicza tabliczka i równie zagadkowe imperium. Poznaliśmy treść zapisków z czasów starożytnych

Trudno rozstrzygnąć, czy więcej niewiadomych tworzy licząca około 3300 lat gliniana tabliczka czy może samo imperium Hetytów. W pogoni za zdobyciem informacji na ten temat archeolodzy postanowili rozszyfrować starożytne zapiski.
Tajemnicza tabliczka i równie zagadkowe imperium. Poznaliśmy treść zapisków z czasów starożytnych

Jakie tajemnice skrywał komunikat zapisany pismem klinowym? Zacznijmy od tego, że tabliczkę znaleziono w środkowej Turcji, a przeprowadzone ekspertyzy sugerują, jakoby odnosiła się ona do najazdu na imperium hetyckie. Inwazja ta miała miejsce, gdy wewnątrz tego państwa trwała wojna domowa, a przybycie obcych wojsko mogło zdaniem naukowców mieć na celu wsparcie jednej ze stron biorących udział w tym konflikcie.

Czytaj też: Co za znalezisko w naszym kraju! Chodzi o przedmioty z epoki brązu

Ten niezwykły artefakt znajdował się w obrębie ruin hetyckiego miasta Büklükale. W świetle najnowszych ustaleń można założyć, iż swego czasu była to również rezydencja króla. Tłumaczeniem umieszczonego na niej tekstu zajął się Mark Weeden z University College London. Jego zdaniem pierwsze sześć linijek odnosi się do sytuacji, w której cztery miasta – włącznie ze stolicą – znajdują się w katastrofalnym stanie.

Kolejne 64 wersy to z kolei modlitwa mająca na celu odniesienie zwycięstwa. Co ciekawe, znalazcą tabliczki był Kimiyoshi Matsumura z Japońskiego Instytutu Archeologii Anatolijskiej. Warto również zwrócić uwagę na pewien fakt: tabliczkę pokryto zapiskami w dwóch różnych językach, przy czym hetycki odnosił się do opisu sytuacji, natomiast hurycki wykorzystano w celu zapisania modlitwy. 

Gliniana tabliczka została pokryta zapiskami w dwóch językach. Autorem tych inskrypcji mógł być hetycki król

Zdaniem Matsumury modlitwa mogła być dziełem samego króla, który chwytał się wszelkich sposobów pozwalających na potencjalną wygraną. W tym przypadku zwrócił się do Teššoba, boga burzy, który był głową zarówno panteonu hetyckiego, jak i huryckiego. Autor tekstu wychwala nie tylko boga, ale i jego przodków. Wspomina także o problemach w komunikacji między bogami a ludźmi. Poza tym pojawiają się odniesienia do wrogich osób, a także prośba o pomoc. 

Czytaj też: Kryształowy amulet i 30 tysięcy innych skarbów. Archeolodzy z Europy rozbili bank

Wydobycie tabliczki ze stanowiska Büklükale stanowi świetne zwieńczenie trwających 15 lat wykopalisk prowadzonych przez japońskich archeologów. Zdaniem autorów nowych badań artefakt ten pochodzi z czasów panowania króla Tudhaliya II. Jej datowanie sięga około 1380-1370 roku p.n.e. Analiza zapisanego tekstu powinna stanowić źródło cennych informacji na temat języka huryckiego oraz jego roli w rytuałach odprawianych przez Hetytów.