Co za znalezisko w naszym kraju! Chodzi o przedmioty z epoki brązu

O tym, że tereny dzisiejszej Polski nie zostały w magiczny sposób zaludnione dopiero po chrzcie Mieszka I mogliśmy się przekonać już wielokrotnie dzięki wynikom wykopalisk archeologicznych. Teraz pojawił się na to kolejny dowód.
Co za znalezisko w naszym kraju! Chodzi o przedmioty z epoki brązu

A to za za sprawą dokonań z 12 lutego, o których jakiś czas później poinformował Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak wynika z przekazanych informacji, za wielkim osiągnięciem stoją członkowie stowarzyszenia Drossen Lubuskie. Wykorzystując wykrywacze metali, uczestnicy poszukiwań prowadzonych w powiecie słubickim zidentyfikowali skupisko artefaktów wywodzących się z epoki brązu.

Czytaj też: Obsydianowe ostrze i legendarna wyprawa po złoto. Ta historia rozegrała się naprawdę

Arenę ich działań stanowiło tzw. Rysiowe Pole, gdzie wydobyto ostatecznie trzy sierpy, dwie siekierki, cztery bransolety, sześć kółek, a także dwa fragmenty pręta i jeden fragment szpili brązowej. Uwadze uczestników ekspedycji nie umknęły też mniejsze znaleziska, takie jak pozostałości po prowadzonej tam przed tysiącami lat obróbce złóż. 

Przedmioty z epoki brązu znalezione w województwie lubuskim zachowały się w dobrym stanie i mogą dostarczyć informacji na temat kultur funkcjonujących na tych terenach przed tysiącami lat

Jak wynika z wydanego komunikatu, przedstawiciele Drossen Lubuskie błyskawicznie poinformowali o sprawie ekspertów, którzy przybyli na miejsce i zajęli się ekspertyzami odkrytych przedmiotów. Te z pewnością będą owocne – wystarczy spojrzeć na bardzo dobry stan zachowania opisywanych obiektów. Zaplanowano również prace konserwatorskie, które mają się zakończyć trafieniem artefaktów z epoki brązu na jedną z muzealnych wystaw.

Czytaj też: Bagna zawierały liczące tysiące lat skarby. Dawne bogactwa pochodzą z kilku różnych epok

Zdaniem archeologów da się dostrzec podobieństwa między niedawnymi znaleziskami, a tymi dokonanymi wcześniej, powiązanymi z kulturą łużycką i mającym miejsce w okolicach Gubina. Ta rozwijała się właśnie w epoce brązu, a także na początku epoki żelaza, mniej więcej od 1300 roku p.n.e. do 400 roku p.n.e. Poza tym na terenach naszego kraju rozwijała się w podobnym czasie kultura trzcinecka, wymieszana z tzw. kręgiem kultur mogiłowych. Prowadzone analizy zapewne pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć ówczesne powiązania między nimi.