Pogarsza ci się wzrok i nie wiesz dlaczego? Naukowcy mówią, że czeka to wszystkich

Globalne ocieplenie ma ogromny wpływ na przyrodę, ale i nasz… wzrok. Najnowsze badania łączą znaczące pogorszenie widzenia ze zmianami klimatu u Amerykanów, chociaż podobny trend w przyszłości może pojawić się także u innych nacji.
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Naukowcy z University of Toronto wykazali, że dorośli Amerykanie powyżej 65. roku życia mieszkający w cieplejszych regionach są bardziej narażeni na poważne zaburzenia widzenia niż osoby z tej samej grupy wiekowej zamieszkujący chłodniejsze regiony. Niech jednak nikogo nie zwiedzie, że to problem tylko dotyczący Amerykanów, gdyż wkrótce możemy go doświadczyć także w Europie. Szczegóły opisane w czasopiśmie Ophthalmic Epidemiology nie napawają optymizmem.

Zmiany klimatyczne psują wzrok, ale nie wiemy, w jaki sposób

W porównaniu do osób mieszkających w hrabstwach o średniej temperaturze poniżej 10oC, prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych zaburzeń widzenia było o 14 proc. wyższe u osób mieszkających w hrabstwach o średniej temperaturze w przedziale 10-12oC, o 24% wyższe u osób mieszkających w przedziale 12-15oC i o 44% wyższe u osób mieszkających w hrabstwach o średniej temperaturze powyżej 15,5oC. Jak to w ogóle możliwe?

Czytaj też: Eksperymentalny lek hamuje utratę wzroku. Ważny szczególnie dla jednej grupy osób

Prof. Esme Fuller-Thomson, dyrektor University of Toronto’s Institute of Life Course and Aging, mówi:

Ten związek między upośledzeniem wzroku a średnią temperaturą w hrabstwie jest bardzo niepokojący, zwłaszcza jeśli przyszłe badania wykażą, że związek ten jest przyczynowy. Wraz ze zmianami klimatycznymi spodziewamy się wzrostu globalnych temperatur. Ważne będzie monitorowanie, czy częstość występowania zaburzeń widzenia wśród osób starszych wzrośnie w przyszłości.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 2,2 mld ludzi na świecie cierpi na jakąś wadę wzroku. Wiele z nich jest spowodowanych rozwojem cywilizacyjnym, m.in. długotrwałym przebywaniem przed komputerem, choć część ma zupełnie inne podłoże. W przeprowadzonych badaniach związek między średnią temperaturą a poważnymi zaburzeniami widzenia był silny niezależnie od wieku, płci, dochodów i wykształcenia. Co ciekawe, pogorszenie widzenia spowodowane wyższymi temperaturami w hrabstwie, było najsilniejsze u osób między 65. a 79. rokiem życia w porównaniu z osobami mającymi ponad 80 lat. Mechanizm stojący za tym zjawiskiem pozostaje nieznany.

Czytaj też: Skąd się wziął wzrok? Zawdzięczamy go naszym największym wrogom

Naukowcy sugerują, że swoją rolę w pogorszeniu wzroku może odgrywać zwiększona ekspozycja na światło UV, zanieczyszczenie powietrza, infekcje i degradację kwasu foliowego. Niestety, badanie nie odpowiada na pytanie, jak dokładnie dochodzi do pogorszenia wzroku, ani w jakim stopniu odpowiada za to temperatura.

Prof. Esme Fuller-Thomson tłumaczy:

Byliśmy bardzo zaskoczeni odkryciem tak silnego związku między temperaturą a zaburzeniami widzenia. Ale to nowe odkrycie wprowadza więcej pytań niż odpowiedzi, w tym jaki jest związek między średnią temperaturą w hrabstwie a upośledzeniem wzroku. W przyszłości planujemy zbadać, czy temperatura w hrabstwie jest również związana z innymi niepełnosprawnościami wśród osób starszych, takimi jak problemy ze słuchem i ograniczenia w codziennych czynnościach.