Gmach PAST-y zaprasza na Noc Muzeów w Warszawie!

Podczas tegorocznej 8. edycji Nocy Muzeów w Warszawie, historyczny budynek PAST-y po raz kolejny zostanie otwarty dla zwiedzających. Na uczestników wydarzenia, które odbędzie się 14 maja, czekać będą m.in. wystawa zabytkowych i rekonstruowanych pojazdów wojskowych i motocykli, projekcje filmów przybliżających historię Powstania Warszawskiego, ekspozycja odwzorowująca realia powstańcze oraz możliwość podziwiania współczesnej Warszawy z tarasu widokowego na XI piętrze budynku. Szczególnym punktem programu będą inscenizacje, podczas których warszawiacy obejrzą próbę rekonstrukcji zdobycia PAST-y z 20 sierpnia 1944 roku.

Warszawiacy zgromadzeni przed budynkiem przy ulicy Zielnej 39 obejrzą wystawę zabytkowych i rekonstruowanych pojazdów wojskowych, samochodów i motocykli z czasów Powstania Warszawskiego. Będzie to okazja, aby poznać historię rzadko prezentowanych modeli broni pancernej i eksponatów, pochodzących z prywatnych kolekcji Janusza Wałkuskiego i Bogdana Bednarczyka.

Gmach PAST-y zostanie otwarty dla zwiedzających o godzinie 19. Podczas wizyty na patio przenieść się będzie można w realia powstańcze i obejrzeć kwaterę, punkt sanitarny, rusznikarnię oraz kantynę z powstańczą kuchnią. Atrakcją dla zwiedzających będzie także harcerska poczta, z której będzie można wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z budynkiem PAST-y.

W czasy Powstania Warszawskiego przeniosą zwiedzających także projekcje filmów w powstańczym  kinie. Widzowie obejrzą filmy: „PASTa 1944”, „7 dni do Powstania”, „PANTEON – Cmentarz Wojskowy w Warszawie”, „Tobie Ojczyzno” oraz „Elżbieta Zawacka – miałam szczęśliwe życie”.

Szczególnym punktem programu będą inscenizacje obrony powstańczej barykady atakowanej przez goliata, które odbędą się o godz. 20:30 i 22:30. Wezmą w nich udział grupy rekonstrukcyjne – Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowania „Radosław”, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7 i Harcerska Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna Szarych Szeregów z Mińska Mazowieckiego.

Tegoroczna Noc Muzeów w gmachu PAST-y jest wspólną inicjatywą organizowaną przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego pod Patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, we współpracy z Fundacją Filmową Armii Krajowej oraz agencją BOOM, realizującą projekt „PAST-a dla miasta”.

Gmach PAST-y serdecznie zaprasza na Noc Muzeów 2011!

NOC MUZEÓW W GMACHU PAST-y:
14 maja 2011, w godz. 19:00-24:00
Przed budynkiem na ul. Zielnej 39:

Wystawa zabytkowych i rekonstruowanych pojazdów wojskowych, samochodów i motocykliObrona powstańczej barykady atakowanej przez goliata z udziałem grup rekonstrukcyjnych – 2 spektakle o godz. 20:30 i 22:30

W budynku PAST-y (na patio):

Kino powstańczeKwatera powstańczaPunkt sanitarnyRusznikarniaPoczta harcerskaKantyna

Ponadto:
Fotogramy, eksponaty powstańcze z kolekcji prywatnych, spotkania ze świadkami zdarzeń, twórcami filmów i grupami rekonstrukcyjnymi, księgarnia patriotyczna oraz widok Warszawy z tarasu XI piętra budynku.