Warszawiacy zgromadzeni przed budynkiem przy ulicy Zielnej 39 obejrzą wystawę zabytkowych i rekonstruowanych pojazdów wojskowych, samochodów i motocykli z czasów Powstania Warszawskiego. Będzie to okazja, aby poznać historię rzadko prezentowanych modeli broni pancernej i eksponatów, pochodzących z prywatnych kolekcji Janusza Wałkuskiego i Bogdana Bednarczyka.
Gmach PAST-y zostanie otwarty dla zwiedzających o godzinie 19. Podczas wizyty na patio przenieść się będzie można w realia powstańcze i obejrzeć kwaterę, punkt sanitarny, rusznikarnię oraz kantynę z powstańczą kuchnią. Atrakcją dla zwiedzających będzie także harcerska poczta, z której będzie można wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z budynkiem PAST-y.
W czasy Powstania Warszawskiego przeniosą zwiedzających także projekcje filmów w powstańczym kinie. Widzowie obejrzą filmy: „PASTa 1944”, „7 dni do Powstania”, „PANTEON – Cmentarz Wojskowy w Warszawie”, „Tobie Ojczyzno” oraz „Elżbieta Zawacka – miałam szczęśliwe życie”.
Szczególnym punktem programu będą inscenizacje obrony powstańczej barykady atakowanej przez goliata, które odbędą się o godz. 20:30 i 22:30. Wezmą w nich udział grupy rekonstrukcyjne – Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowania „Radosław”, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7 i Harcerska Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna Szarych Szeregów z Mińska Mazowieckiego.
Tegoroczna Noc Muzeów w gmachu PAST-y jest wspólną inicjatywą organizowaną przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego pod Patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, we współpracy z Fundacją Filmową Armii Krajowej oraz agencją BOOM, realizującą projekt „PAST-a dla miasta”.
Gmach PAST-y serdecznie zaprasza na Noc Muzeów 2011!
NOC MUZEÓW W GMACHU PAST-y:
14 maja 2011, w godz. 19:00-24:00
Przed budynkiem na ul. Zielnej 39:
Wystawa zabytkowych i rekonstruowanych pojazdów wojskowych, samochodów i motocykliObrona powstańczej barykady atakowanej przez goliata z udziałem grup rekonstrukcyjnych – 2 spektakle o godz. 20:30 i 22:30
W budynku PAST-y (na patio):
Kino powstańczeKwatera powstańczaPunkt sanitarnyRusznikarniaPoczta harcerskaKantyna
Ponadto:
Fotogramy, eksponaty powstańcze z kolekcji prywatnych, spotkania ze świadkami zdarzeń, twórcami filmów i grupami rekonstrukcyjnymi, księgarnia patriotyczna oraz widok Warszawy z tarasu XI piętra budynku.