Dzięki tej nowości łatwiej pozbędziesz się danych przeglądania z Google Chrome

W ciągu ostatniego roku Google intensywnie testował pewną nowość i najwyraźniej w końcu postanowił wprowadzić ją do swojej przeglądarki. Chrome na Androidzie pozwoli nam łatwiej i co najważniejsze szybciej usunąć dane przeglądania.
Dzięki tej nowości łatwiej pozbędziesz się danych przeglądania z Google Chrome

Google Chrome z długo wyczekiwanym ulepszeniem

Czasem jest tak, że potrzebujemy wyczyścić historię przeglądarki, ale nie całą, tylko jej część – na przykład to, co przeglądaliśmy w przeciągu kilkunastu ostatnich minut lub godziny. W tym celu musimy wejść w odpowiednią sekcję i albo zrobić to ręcznie, albo wybrać przedział czasowy. Google już dawno to ułatwił, bo nie musimy już usuwać po kolei każdej witryny, zamiast tego można pozbyć się za jednym razem historii z ostatnich 15 minut, godziny itp. Działa to naprawdę sprawnie, ale jak widać, da się to jeszcze ułatwić.

Czytaj też: Google wyłącza pliki cookie w Chrome. Na razie tylko dla niektórych użytkowników, ale to dopiero początek

W ostatnim roku zauważono, że Google dość intensywnie testuje nowy sposób usuwania historii, dodając nową funkcję do rozszerzonego menu przeglądarki Chrome na Androidzie. Najpierw pod sekcją „Historia” pojawiła się opcja „Usuń ostatnie 15 minut”, która jak sama nazwa wskazuje, usuwała po prostu historię przeglądania z ostatniego kwadransa. Wydaje się jednak, że była to jednak zbyt ograniczona funkcja, dlatego w najnowszej wersji  beta została ona odpowiednio rozszerzona.

Jak możecie zauważyć na powyższych zrzutach ekranu, dostarczonych przez serwis 9to5google, pod Historią pojawiła się opcja „Wyczyść dane przeglądania”. Gdy w nią klikniemy, będziemy mogli wybrać, z jakiego okresu chcemy usunąć historię – 15 minut, godziny, 24 godzin, 7 dni, 4 tygodni czy może całość. Domyślnym ustawieniem będzie natomiast „Ostatnie 15 minut”. Dzięki temu wszystko będzie jeszcze łatwiejsze i szybsze.

Czytaj też: Korzystasz z wersji Androida nastawionej na prywatność? W końcu zyskasz dostęp do Android Auto

Po wybraniu przedziału czasowego możemy od razu kliknąć „Wyczyść dane” lub przejść do „Więcej opcji”, by przejść do szczegółowych danych przeglądania, plików cookie, obrazów, danych witryn, plików pamięci podręcznej, zapisanych haseł, danych automatycznego wypełniania formularzy i ustawień witryn. Chociaż Google przyspieszył cały proces, nadal daje nam dostęp do wszystkich informacji, więc nie trzeba dodatkowo wędrować po menu, by je znaleźć.

Czytaj też: Google testuje nowy wygląd budynków w Mapach. Lepiej zorientujesz się w wyglądzie miejsca, do którego zmierzasz

Jak już wspomniałam, na nowość jest już dostępna w wersji beta Chrome 121 na Androida i wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by trafiła też do stabilnego wydania. Użytkownicy komputerowej wersji przeglądarki oraz właściciele iPhone’ów mają już dostęp do tej funkcji, więc najwyższy czas, żeby trafiła też na Androida.