Google pracuje nad kolejnym ważnym ulepszeniem Circle to Search

Przy okazji premiery Galaxy S24 swój debiut zaliczyło nowe narzędzie od Google’a, zmieniające to, w jaki sposób wyszukujemy treści na smartfonie. Circle to Search pozbawia nas konieczności robienia zrzutów ekranu, bo cały proces – tak, jak na to wskazuje nazwa – opiera się na zakreśleniu widocznych na ekranie rzeczy, a Android je dla nas wyszuka. Teraz dowiedzieliśmy się, że funkcja znów zostanie rozbudowana o całkiem mile widzianą opcję.
Google pracuje nad kolejnym ważnym ulepszeniem Circle to Search

Google najwyraźniej cały czas pracuje nad tym, by Circle to Search było funkcją potrzebną na każdym kroku

Circle to Search (Zakreśl, by wyszukać) to jedna z najnowszych funkcji na Androidzie. Jej zadaniem jest jeszcze wygodniejsze wyszukiwanie informacji na temat tego, co aktualnie mamy wyświetlone na ekranie. Niezależnie od tego, czy chodzi o tekst, informacje o produktach czy też o obrazy – wszystko, co musimy zrobić, to zakreślić widoczną na ekranie treść, aby dowiedzieć się więcej na jej temat. Oznacza to koniec robienia zrzutów ekranu czy korzystania z Obiektywu, bo w zamian mamy bardzo wygodne i łatwe w obsłudze narzędzie.

Czytaj też: YouTube znalazł w końcu idealny sposób na zmuszenie nas do oglądania reklam. Nie będziecie zadowoleni

Podczas konferencji Google I/O zapowiedziano kolejną funkcjonalność Circle to Search, która przyda się uczniom i jest związana z matematyką. Kiedy zakreślimy problematyczne zadanie, dostaniemy instrukcję krok po kroku dotyczące rozwiązania „szereg problemów tekstowych z fizyki i matematyki bez opuszczania cyfrowego arkusza informacyjnego lub programu nauczania”. Dodatkowo w tym roku narzędzie będzie w stanie pomagać w rozwiązywaniu bardziej złożonych problemów wiążących się z diagramami, wykresami czy formułami.

Czytaj też: Galaxy Z Fold 6 zdradza swoje tajemnice. Nadchodzi spore rozczarowanie?

Na tym jednak nie koniec, bo właśnie znaleziono następne ulepszenie, opracowywane przez Google. Z pozoru niewielka funkcja może w rzeczywistości poprawić wydajność i skuteczność wyszukiwania na smartfonach z Androidem. Chodzi o dodanie opcji wyszukiwania Audio w Circle to Search. Tę nowość odkrył serwis Android Authority w wersji beta aplikacji Google 15.24.28.29. W kodzie znalazł się następujący ciąg znaków, odnoszący się do nowego przycisku służącego do wyszukiwania audio:

<code>&lt;string name=”omnient_zerostate_audio_search_button_content_description”&gt;Audio search button&lt;/string&gt;</code>

Czytaj też: Nowe, profesjonalne funkcje rozmów wideo pojawią się w komunikatorze WhatsApp

Niestety, ta opcja jest najwyraźniej na wczesnej fazie rozwoju, bo chociaż serwisowi udało się aktywować interfejs przycisku, na razie nie można go użyć. W systemie zabrakło też dodatkowych wskazówek odnośnie do jego działania, dlatego można się tylko domyślać, jakie będzie jego zastosowanie. Najbardziej prawdopodobną opcją jest oczywiście pomoc w identyfikacji odtwarzanych na urządzeniu dźwięków i muzyki (wskazuje na to symbol nuty na przycisku). Obok wciąż dostępny jest też mikrofon, co raczej potwierdza tę teorię – mikrofon odpowiada funkcji wyszukiwania głosowego, natomiast pod nutką kryje się wyszukiwanie audio tego, co właśnie gra na naszym smartfonie. Tak czy inaczej, będzie to bardzo przydatna funkcja, bo każdy nie raz chciał poznać tytuł jakiejś piosenki i musiał do tego celu wykorzystywać zewnętrzną aplikację. Jeśli Google zdecyduje się wdrożyć tę nowość, do identyfikacji muzyki będziemy potrzebować tylko Circle to Search.