Google świętuje 17. urodziny

Urodzinowe Doodle witało użytkowników najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie w niedzielę 27 września.

Wyszukiwarka Google została stworzona w 1996  roku przez dwóch wizjonerów Larry’ego Page’a i Sergeya Brina. Pomysł powstał w ramach projektu studenckiego na Uniwersytecie Stanforda. A jak było z samą nazwą? W 1996 roku twórcy wyszukiwarki używali nazwy BackRub. Podczas burzy mózgów na studiach padły dwie propozycje: dłuższa Googolplex i krótsza Googol. Oba słowa oznaczają ogromne liczby (googol to jedynka ze 100 zerami, googolplex – jedynka z googolem zer).

Istnieją różne wersje historii, jak googol zamienił się w Google: był wynikiem gry słownej albo błędem popełnionym przez studenta, który sprawdzał dostępność domeny. Domena googol.com była już zajęta, a google.com tak się spodobała twórcom wyszukiwarki, że kilka godzin później ją zarejestrowali.

Dziś Google indeksuje ponad bilion stron internetowych. Większość wyszukiwanych informacji znajduje się na serwerach Google, dzięki czemu można je odtworzyć nawet po usunięciu z oryginalnego źródła. 

Doodle, które użytkownicy mogli oglądać z okazji 17. urodzin Google pokazuje pierwotną wersję wyszukiwarki. Wyglądała ona właśnie w ten sposób: 

Czytaj więcej: