Google znalazł właśnie kolejne zastosowanie dla kodów QR. Przyda się podczas wymiany smartfona

Kody QR można spotkać praktycznie wszędzie – na stronach internetowych, w instytucjach kultury, na produktach spożywczych czy instrukcjach obsługi różnych urządzeń – co tylko pokazuje, jak szerokie mają zastosowanie. Teraz Google znalazł kolejne, bo kodów QR będziemy mogli używać także podczas zmiany telefonu. W jaki sposób?
Google znalazł właśnie kolejne zastosowanie dla kodów QR. Przyda się podczas wymiany smartfona

Jak przenieść kartę eSIM pomiędzy smartfonami z Androidem? Google ma pomysł

Już na początku tego roku gigant z Mountain View ogłosił, że pracuje nad narzędziem umożliwiającym transfer eSIM na Androidzie. Wirtualne karty SIM stają się coraz popularniejsze, więc brak funkcji, która pozwalałaby użytkownikowi przenosić numer telefonu i plan taryfowy pomiędzy urządzeniami, może być naprawdę kłopotliwy. Oczywiście nie tak, że jest to niemożliwe, ale cały proces jest zbyt skomplikowany, bo trzeba w tym celu skorzystać z pomocy operatora, co dodatkowo to utrudnia.

Czytaj też: Google Chrome będzie ostrzegał przed kolejnym miejscem, w którym może ukrywać się złośliwe oprogramowanie

Zwłaszcza że Apple już ten problem rozwiązał i użytkownicy iPhone’ów bez przeszkód mogą przenosić eSIM pomiędzy urządzeniami producenta. Jednak w tym przypadku producent miał o wiele łatwiejsze zdanie, bo do ogarnięcia ma tylko swoje smartfony. Google tymczasem musi zapewnić funkcję, która będzie wspierana przez jak najwięcej modeli przeróżnych producentów, a to łatwe z pewnością nie jest. Najwyraźniej jednak znalazł się na to sposób – kody QR.

Czytaj też: Google wprowadzi wkrótce funkcję, która sprawi, że odblokowywanie telefonu z poziomu zegarka będzie bezpieczniejsze

Jak donosi 9to5Google, aby przenieść kartę eSIM na nowy smartfon, będzie on musiał mieć dostępny kod QR do zeskanowania, który będzie dostępny w oprogramowaniu podczas konfigurowania nowego urządzenia. Funkcję znaleziono w Usługach Google Play, gdzie gigant zaczął już kłaść podwaliny pod transfer eSIM na Androidzie. Jest on oparty na kodach QR, a na poniższych zrzutach można zobaczyć, jak przebiega. Wszystko wydaje się bardzo proste i bezproblemowe, choć warto pamiętać, że funkcja jest w fazie rozwoju, więc serwis był w stanie dotrzeć tylko do jej części. Leaker AssembleDebug był również  w stanie odkryć interfejs użytkownika przypominający szybkie parowanie, który pojawia się przed zeskanowaniem kodu QR.

Wykorzystanie kodów QR to bardzo dobry pomysł, bo to bardzo popularna i prosta technologia. Dodatkowo jest ona obsługiwana przez praktycznie każdy smartfon, więc jest szeroko stosowana. Wydaje się to najlepszym wyjściem w sytuacji, w której konieczne jest zapewnienie kompatybilności z wieloma markami. Co prawda na iPhone’ach jest to o wiele prostsze, bo nie potrzeba tam nawet kodu, ale trudno tutaj narzekać, bo rozwiązanie Google’a nadal jest o niebo lepsze niż korzystanie z usług operatora.