Nowy Wear OS może w końcu pojawiać się regularnie. Google szykuje zmiany

Jeśli chcemy zapewnić sobie świetne działanie różnych, powiązanych ze sobą urządzeń, dobrze jest wybierać te, zintegrowane w ramach jednego ekosystemu. W przypadku Androida świetnym wyborem będzie więc smartwatch z Wear OS. Problem w tym, że do tej pory na aktualizacje systemu dla zegarków Google kazał czekać dość długo. To może się jednak zmienić.
Nowy Wear OS może w końcu pojawiać się regularnie. Google szykuje zmiany

Wear OS z nowym harmonogramem aktualizacji?

Wybór smartwatchy z Wear OS wciąż nie jest zbyt szeroki. Możliwe, że odpowiada za to nieregularność i długie przerwy pomiędzy kolejnymi wersjami oprogramowania. Dla przykładu – Wear OS 4, który zadebiutował na Galaxy Watch 6 wciąż był oparty na Androidzie 13. Wcześniejsza wersja została wydana z kolei z systemem Android 11 na Galaxy Watch 4. Mamy więc dwa lata różnicy, a co za tym idzie, brak pożądanych nowości. Oczywiście wiele zmian wprowadzanych jest za pośrednictwem nakładki producenta, ale i tak przydałoby się, by Google aktualizował ten system częściej.

Czytaj też: Jak Galaxy S24 Ultra radzi sobie w trudnych warunkach? Sprawdź, zanim go kupisz

Z tego, co właśnie się dowiedzieliśmy, wynika, że gigant z Mountain View wraz z Samsungiem pracują już nad kolejnymi generacjami Wear OS, opartymi na Androidzie 14 i 15. To z kolei wskazuje, że Google może w końcu zmienić harmonogram aktualizacji, przechodząc na roczny cykl wydawniczy. Jak donosi serwis 9to5Google, Samsung aktywnie pracuje nad obsługą kompilacji Wear OS 5 dla układu Exynos 5535, która zadebiutuje latem, wraz z serią Galaxy Watch 7. Z kolei leaker Mishaal Rahman donosi, że znalazł wzmianki o Wear OS 6, a więc kolejnej wersji, opartej już na Androidzie 15.

Samsung Galaxy Watch 6

Wydaje się więc, że Google już opracowuje następną generację systemu dla smartwatchy, na którą nie będziemy musieli czekać kolejnego roku. Przejście na roczny cykl wydawniczy, jak to ma miejsce w przypadku Androida, da możliwość wprowadzania większej liczby zmian, także tych, powiązanych z głównym systemem. Co jednak ważniejsze, regularność wydawania kolejnych iteracji z pewnością zwiększy zaufanie producentów do tej platformy, a co za tym idzie, w przyszłości powinniśmy doczekać się większej liczby smartwatchy z Wear OS.

Czytaj też: OnePlus 12 oficjalnie. Poznajcie jego możliwości i polskie ceny

Regularne aktualizacje dla obsługiwanych urządzeń to coś, czego wymaga każdy producent. Apple nie ma takiego problemu, bo sam dostarcza oprogramowanie dla własnych sprzętów. Być może taka zmiana sprawi, że Wear OS w końcu stanie się realną konkurencją dla watchOS. Kiedy na rynku przybędzie zegarków działających pod kontrolą tego oprogramowania, przybędzie również aplikacji, bo jak na razie ich liczba nie jest jeszcze tak duża.

Czytaj też: Apple udostępnia iOS 17.3, a wraz z nim kilka nowych funkcji dla właścicieli iPhone’ów

Chociaż nie poznaliśmy żadnych szczegółów, związanych z planowanymi ulepszeniami i nowymi funkcjami, to i tak najnowsze przecieki są bardzo interesujące. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać na jakieś oficjalne wieści, które być może pojawią się w maju, podczas dorocznej konferencji organizowanej przez Google.