Ta góra dzierży nietypowy rekord. Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie

Góra nazwana na cześć nordyckiego boga piorunów nie jest szczególnie wysoka, choć z daleka prezentuje się spektakularnie. Jest znana wśród wspinaczy z najwyższej na świecie ściany pionowej, co czyni ją jednym z najtrudniejszych do zdobycia formacji skalnych.
Parku Narodowym Auyuittuq, Mount Thor w tle /Fot. Wikimedia Commons

Parku Narodowym Auyuittuq, Mount Thor w tle /Fot. Wikimedia Commons

Mount Thor to góra w kanadyjskiej prowincji Nunavut, na odległej Ziemi Baffina w Parku Narodowym Auyuittuq. Jej wysokość wynosi 1675 m n.p.m., więc tylko nieco więcej od Śnieżki, najwyższego szczytu Karkonoszy oraz Sudetów (1602 m n.p.m.). Jest jednak uważana za jedno z najtrudniejszych i zarazem najbardziej przerażających miejsc do wspinaczki na świecie. Powód? Najwyższa na świecie pionowa ściana – 1250 m.

Czytaj też: Jak powstały najdłuższe góry na świecie? Zauważyli, że 14 mln lat temu zaczęło się coś niepokojącego

Góra, która przeraża i przyciąga

Park Narodowy Auyuittuq, położony w obrębie koła podbiegunowego na Wyspie Baffina, ma dosłownie wszystko – lodowce, fiordy i postrzępione góry wystające z pustkowi. Jego nazwa w przybliżeniu oznacza “miejsce, które nigdy się nie topi” i to wyjaśnia, dlaczego Park Narodowy Auyuittuq pozostaje stosunkowo nietknięty przez ludzi. Kilka popularnych szlaków turystycznych wije się przez ten obszar, ale mroźne warunki i wyjątkowo słaby dostęp sprawiają, że zwiedzanie całego parku jest niezwykle trudne, a Mount Thor to dosłownie “wisienka na torcie”.

Mount Thor został wyrzeźbiony przez tysiące lat erozji lodowcowej. Co ciekawe, granit, z którego zbudowana jest góra, jest jedną z najstarszych skał na świecie, powstałą ok. 3,5 miliarda lat temu.

Mount Thor – ta góra ma najwyższą pionową ścianę na świecie – 1250 m /Fot. Wikimedia Commons

Czytaj też: Jak wysoko mogą urosnąć góry? Sprawdziliśmy, czy Rysy staną się kiedyś drugim Everestem

Mount Thor to góra uważana za jedną z najtrudniejszych do wspinaczki. Donald Morton i Lyman Spitzer jako pierwsi dotarli na szczyt Mount Thor w 1965 r., ale dokonali tego od łatwiejszej, wschodniej strony. Wspięcie się na zachodnią ścianę zajęło kolejne dwie dekady i co najmniej 30 nieudanych prób. Udało się to w 1985 r., kiedy to czteroosobowa grupa Amerykanów po raz pierwszy zdobyła szczyt od strony zachodniej. Powiedzieć, że śmiałkowie ryzykowali życie, to jakby nic nie powiedzieć. Wędrówka trwała 33 dni.

Jest bardzo popularna wśród skoczków BASE, choć Park Narodowy Auyuittuq oficjalnie tego zabrania (ze względu na trudność interwencji medycznej na odludziu). Mount Thor oferuje bowiem najdłuższy możliwy swobodny spadek w dół bez uderzenia w cokolwiek. Chociaż “rzucenie się” z klifu jest nielegalne, osoby poszukujące wrażeń wciąż podejmują ryzyko postawienia przed sądem.