Grafen w służbie medycy. Wielki sukces polskich naukowców

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wykorzystali grafen do stworzenia matrycy, która może stać się podstawą biosensorów nowej generacji. Pozwolą one na monitorowanie zdrowia pacjentów w czasie rzeczywistym. Polacy udzielili licencji na technologię amerykańskiej firmie Biometryks.
Grafen w służbie medycy. Wielki sukces polskich naukowców

Firma Biometryks już wkrótce planuje zrewolucjonizować nieinwazyjną diagnostykę i monitorowanie osób z chorobami przewlekłymi. Wszystko dzięki nowej generacji grafenowych biosensorów, które będą na bieżąco analizować próbki potu, krwi i moczu pacjentów. Czujnik przyklejony do skóry pacjenta będzie mógł przez kilka tygodni monitorować parametry potu, a zebrane dane będą analizowane przez sztuczną inteligencję. Wyniki dostaniemy na aplikację na smartfonie lub trafią one bezpośrednio do lekarza.

Czytaj też: Są w szpiku kostnym, krwi pępowinowej, a także… zębach! Polacy zapowiadają rewolucję w leczeniu

Dr hab. inż. Przemysław Dubel, pełniący obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW, mówi:

Współpraca UW z amerykańską firmą zajmującą się wysokimi technologiami medycznymi dowodzi jakości wynalazków opracowywanych przez naszych naukowców. Mam wielką nadzieję, że dokonane odkrycie wkrótce znajdzie zastosowanie na globalnym rynku jako innowacyjna forma profilaktyki i diagnostyki milionów pacjentów.

Pierwszy taki biosensor na świecie

Matryca grafenowa została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Chemii UW pod kierunkiem dr Barbary Kowalewskiej. To pierwsze na świecie technologia o tak wysokiej stabilności, że istnieje realna szansa na zastosowanie jej w urządzeniach medycznych.

Na załączonej fotografii: dr n. med. Kris Siemionow, prezes zarządu Biometryks LLC oraz dr hab. inż. Przemysław Dubel pełniący obowiązki dyrektora UOTT UW /Fot. UOTT UW

Dr Barbara Kowalewska z Wydziału Chemii UW dodaje:

Matryca grafenowa jest efektem wieloletnich badań naukowych nad układami mogącymi stanowić element biosensora. Nawiązanie współpracy z firmą Biometryks oraz kontynuacja badań ma istotne znaczenie dla społeczeństwa i jest odpowiedzią na zmiany, jakie zaszły w medycynie. Praca w interdyscyplinarnym zespole pozwoli stworzyć szeroką gamę zaawansowanych technologicznie urządzeń do oznaczania różnych substancji podczas monitorowania wielu chorób i będzie służyć zarówno lekarzom, jak i samym pacjentom.

Zawarta umowa licencyjna pozwoli na kontynuowanie prac badawczych i rozwojowych nad nieinwazyjną technologią diagnostyczną. Produkt roboczo nazwany Biometryks B1, poza sensorem grafenowym, będzie połączony z aplikacją dla pacjenta. Osobną będzie miał lekarz, który będzie miał możliwość wglądu do danych diagnostycznych, aby podjąć odpowiednie działania (np. o dodatkowych badaniach lub rozpoczęciu leczenia).

Grafenowa matryca to spory sukces dla polskich naukowców, którzy nie poprzestali na opublikowaniu swoich dokonań, ale zaangażowali się w transfer technologii z uniwersytetu do biznesu.