Trzy ciała i dowód zakupu ziemi. Archeolodzy odnaleźli imponujący grobowiec

Archeolodzy natrafili na ceglany grobowiec z podstawą o kwadratowym kształcie. Wewnątrz znajduje się komora, do której prowadzi przejście ciągnące się przez korytarz od zapieczętowanych drzwi.
Trzy ciała i dowód zakupu ziemi. Archeolodzy odnaleźli imponujący grobowiec

Budowla ta jest pamiątką po dynastii Jin, która trwała od 1115 do 1234 roku. Na jej czele stanęli członkowie ludu Dżurdżenów. Być może jej rządy potrwałyby dłużej, lecz ówczesny cesarz, Aizong, popełnił samobójstwo. Zdecydował się na taki krok, aby uniknąć schwytania przez Mongołów. Sami Dżurdżenowie wydawali się natomiast pochodzić z Mandżurii, którą zamieszkiwali od co najmniej XI wieku.

Czytaj też: Krwawy rytuał na krowach miał jeden cel. Polacy odkryli cmentarzysko pasterzy sprzed 7000 lat

Komora grobowa ma około 2 metrów długości, a jej wysokość wynosi 3,4 metra. Budowla jest zwieńczona ośmiospadowym dachem z 13 pochyłymi warstwami cegieł. Na północnej ścianie można natomiast dostrzec postacie mężczyzny i kobiety siedzących za stołami na bogato zdobionych krzesłach. Mężczyzna ma brodę, a kobieta nosi suknię.

Jeszcze inne atrakcje czekały na naukowców, gdy postanowili spojrzeć ściany wschodnią i zachodnią. Widać tam kratownice zawierające wyrzeźbione kwiaty. W samej komorze umieszczono natomiast szczątki trzech osób. Należą one do dwóch osób dorosłych oraz dziecka. Starsza dwójka miała w momencie śmierci od 50 do 60 lat. Możemy przypuszczać, iż cała trójka była ze sobą spokrewniona.

Grobowiec został zbudowany z cegły, a wewnątrz umieszczono ciała trzech osób: dwójki dorosłych i dziecka

W pobliżu miejsca pochówku umieszczono porcelanowe misy, dzbany, lampę i glazurowane garnki. Poza tym archeolodzy zwrócili uwagę na… dowód zakupu ziemi. Zidentyfikowany napis może przetłumaczyć jako „wioska Wang”. Widać także imiona w postaci „Gongcao i Mingchang”. Dokument pochodzi z okolic 1190–1196 roku, kiedy to władzę na tym obszarze sprawował cesarz Zhangzong. 

Czytaj też: To najdroższa złota moneta na świecie. Wybito ją dwa tysiące lat temu

Jak zauważają archeolodzy zaangażowani w prowadzone wykopaliska, badania poświęcone grobowcowi pozwoliły na lepsze zrozumienie dynastii Jin w południowym obszarze Shanxi. Co więcej, potwierdzenie zakupu ziemi ma wyraźną datę, która będzie stanowiła podstawę datowania innych grobowców z tego samego okresu. Pozornie mało istotny artefakt może okazać się niezwykle pomocny nawet dla innych wykopalisk prowadzonych na tym obszarze.