Mówimy więc o odkryciu wielkiej wagi, mogącym rzucić nowe światło na dynastię, która przejęła stery po upadku Yuan, by później uznać wyższość Shun. Władcy powiązani z Ming zasiadali na chińskim tronie od 1368 do 1644 roku, a sama dynastia jest uznawana za ostatnią narodową w historii całego kraju.
Prowadzone badania miały miejsce w dystrykcie Xinfu położonym na terenie prowincji Shanxi. Łącznie wykopaliska obejmowały aż 66 grobowców powiązanych z kilkoma różnymi dynastiami, takimi jak Han, Tang, Jin, Yuan, Ming i Qing. Właśnie wtedy udało się odkryć nieznane wcześniej miejsce pochówku, związane z dynastią Ming.
Do nowo zidentyfikowanego grobowca prowadzi wejście otoczone zdobionym portalem, wykończonym motywem kwiatowym oraz wizerunkami smoków. Sam grobowiec składa się natomiast z głównej komory i przedsionka, a także kilku przejść oraz nisz. Prowadzący do niego korytarz ma aż 17 metrów długości i łączy się z główną komorą.
Grobowiec znaleziony przez archeologów zawiera liczne przedmioty, takie jak drewniane meble oraz wykonane z porcelany naczynia
Prowadząc poszukiwania w jej wnętrzu, uczestnicy wykopalisk natknęli się na dwie trumny, drewniane meble i szereg przedmiotów grobowych. Te ostatnie są powszechnie spotykane w różnych kulturach i miały zazwyczaj na celu wsparcie zmarłych w życiu pozagrobowym. Oczywiście im wyżej postawiona osoba, tym zwykle większe bogactwa były umieszczane w miejscu jej pochówku.
Na jednej z trumien archeolodzy dostrzegli wizerunki pawi oraz motywy roślinne, między innymi w postaci drzew. Poza tym znajduje się tam napis: Ming Gu Rong Kao Hou Ru Wang Gong. Jeśli chodzi o przedmioty grobowe, to z pewnością warto zwrócić uwagę na dzbany i wazony, pędzle, przybory i naczynia. Drewniane obiekty obejmowały natomiast ołtarze, stoły i krzesła, a poza tym archeolodzy znaleźli kadzielnice czy figurki.
Rządy dynastii Ming wiązały się między innymi z dynamicznym rozwojem sztuki w Chinach. Prężnie działali wtedy malarze, poeci czy muzycy, choć z drugiej strony nie dochodziło do zbyt imponującego rozwoju naukowego. Większość innowacji docierało tam z Zachodu. Zdecydowanie wzrosła liczba ludności, ponieważ w ciągu trzech stuleci chińskie społeczeństwo zmieniło się z 60-milionowego w 200-milionowe.