Grobowiec legendarnej dynastii odnaleziony. Wielkie znalezisko w Chinach

Dynastia Ming jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną w historii Chin, panująca w tym kraju przez niemal trzysta lat. Wykopaliska archeologiczne prowadzone przez lokalnych badaczy doprowadziły do odnalezienia związanego z tą dynastią grobowca, który zachował się w świetnym stanie.
Grobowiec legendarnej dynastii odnaleziony. Wielkie znalezisko w Chinach

Mówimy więc o odkryciu wielkiej wagi, mogącym rzucić nowe światło na dynastię, która przejęła stery po upadku Yuan, by później uznać wyższość Shun. Władcy powiązani z Ming zasiadali na chińskim tronie od 1368 do 1644 roku, a sama dynastia jest uznawana za ostatnią narodową w historii całego kraju.

Czytaj też: Średniowieczne szkielety i niezidentyfikowane konstrukcje. Oto efekt wykopalisk prowadzonych na terenie Polski

Prowadzone badania miały miejsce w dystrykcie Xinfu położonym na terenie prowincji Shanxi. Łącznie wykopaliska obejmowały aż 66 grobowców powiązanych z kilkoma różnymi dynastiami, takimi jak Han, Tang, Jin, Yuan, Ming i Qing. Właśnie wtedy udało się odkryć nieznane wcześniej miejsce pochówku, związane z dynastią Ming.

Do nowo zidentyfikowanego grobowca prowadzi wejście otoczone zdobionym portalem, wykończonym motywem kwiatowym oraz wizerunkami smoków. Sam grobowiec składa się natomiast z głównej komory i przedsionka, a także kilku przejść oraz nisz. Prowadzący do niego korytarz ma aż 17 metrów długości i łączy się z główną komorą.

Grobowiec znaleziony przez archeologów zawiera liczne przedmioty, takie jak drewniane meble oraz wykonane z porcelany naczynia

Prowadząc poszukiwania w jej wnętrzu, uczestnicy wykopalisk natknęli się na dwie trumny, drewniane meble i szereg przedmiotów grobowych. Te ostatnie są powszechnie spotykane w różnych kulturach i miały zazwyczaj na celu wsparcie zmarłych w życiu pozagrobowym. Oczywiście im wyżej postawiona osoba, tym zwykle większe bogactwa były umieszczane w miejscu jej pochówku.

Na jednej z trumien archeolodzy dostrzegli wizerunki pawi oraz motywy roślinne, między innymi w postaci drzew. Poza tym znajduje się tam napis: Ming Gu Rong Kao Hou Ru Wang Gong. Jeśli chodzi o przedmioty grobowe, to z pewnością warto zwrócić uwagę na dzbany i wazony, pędzle, przybory i naczynia. Drewniane obiekty obejmowały natomiast ołtarze, stoły i krzesła, a poza tym archeolodzy znaleźli kadzielnice czy figurki. 

Czytaj też: Krwawy kult dał początek największemu miastu Mezoameryki. Ta świątynia dostarcza mrożących krew w żyłach dowodów

Rządy dynastii Ming wiązały się między innymi z dynamicznym rozwojem sztuki w Chinach. Prężnie działali wtedy malarze, poeci czy muzycy, choć z drugiej strony nie dochodziło do zbyt imponującego rozwoju naukowego. Większość innowacji docierało tam z Zachodu. Zdecydowanie wzrosła liczba ludności, ponieważ w ciągu trzech stuleci chińskie społeczeństwo zmieniło się z 60-milionowego w 200-milionowe.