Średniowieczne szkielety i niezidentyfikowane konstrukcje. Oto efekt wykopalisk prowadzonych na terenie Polski

Starania naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyniosły zadowalające rezultaty. W toku wykopalisk prowadzonych na terenie XIII-wiecznego kompleksu św. Ducha w Toruniu archeolodzy zlokalizowali wyjątkowo stary cmentarz.
Średniowieczne szkielety i niezidentyfikowane konstrukcje. Oto efekt wykopalisk prowadzonych na terenie Polski

I choć jak na razie nie da się określić dokładnej liczby znajdujących się tam szkieletów, to polscy badacze spodziewają się udanych wykopalisk. Mówią o szczątkach kobiety z XIII wieku, choć w grę wchodzą nie tylko kości, ale również inne znaleziska. Ich oczom ukazał się między innymi bruk z XV-XVI wieku oraz mur, który najprawdopodobniej otaczał kompleks św. Ducha i klasztor benedyktynek. 

Czytaj też: Niezidentyfikowane symbole na skórze człowieka lodu. Jak powstały znaki liczące kilka tysięcy lat?

O spodziewanym bogactwie pochówków archeolodzy mówią ze względu na wiedzę o istnieniu cmentarza zlokalizowanego niedaleko kościoła. Pierwsze groby zostały już odszukane, a uczestnicy ekspedycji są przekonani, że będzie ich więcej. Zauważyli pojedyncze czaszki i niezidentyfikowane jeszcze konstrukcje wykonane z drewna. Potrzebne będą oczywiście bardziej szczegółowe ekspertyzy, ale pierwsze oględziny sugerują, iż może być mowa o obiektach z wczesnego średniowiecza. 

Jeden z pierwszych zidentyfikowanych szkieletów najprawdopodobniej należał do kobiety i pochodzi z XIII wieku

Jeśli chodzi o wspomniany bruk i fragmenty muru, to najprawdopodobniej zostaną one zasypane. To ze względu na fakt, iż na miejscu powstaje instalacja związana z komorą ściekową. Co ciekawe, kompleks świętego Ducha to XIII-wieczny kościół i szpital oraz zbudowany na początku XIV wieku klasztor benedyktynek. Ten pierwszy może być zdaniem archeologów najstarszą świątynią w całym Toruniu.

Ze względu na dotychczasowe efekty prowadzonych wykopalisk, podjęto decyzję o wstrzymaniu prac nad powstającą komorą ściekową. I choć początkowo najbardziej prawdopodobna wersja zakładała wspomniane zasypanie odkopanych obiektów, to teraz nie jest to równie pewne. Pojawił się bowiem pomysł wyeksponowania tych znalezisk, lecz nie wiadomo, jak wpłynie to na plany infrastrukturalne.

Czytaj też: Górska twierdza pełniła jeszcze jedną rolę. Archeolodzy wskazali jej przeznaczenie

To nie jedyne dokonane w ostatnim czasie odkrycie, jakie miało miejsce na terenie Torunia. Niedawno pisaliśmy o figurce konika, będącej najprawdopodobniej dziecięcą zabawką bądź pacynką sprzed kilku stuleci. Mając na uwadze bogatą historię miasta, tego typu znaleziska nie powinny dziwić. Toruń został przecież założony niemal 800 lat temu, w pierwszej połowie XII wieku.