Natrafili na grobowiec sprzed 7000 lat. W pobliżu znajdują się struktury przypominające Stonehenge

Co może skrywać grobowiec? Odpowiedź: ludzkie szczątki wydaje się oczywista, ale nie zmienia to faktu, iż takie znaleziska zawsze wzbudzają ogromne zaciekawienie.
Natrafili na grobowiec sprzed 7000 lat. W pobliżu znajdują się struktury przypominające Stonehenge

To dokonane niedawno miało miejsce na terenie Omanu i dotyczy szkieletów sprzed około siedmiu tysięcy lat. Wspomniany grobowiec znajduje się w prowincji Al Wusta i jest jedną z najstarszych struktur zbudowanych przez człowieka, które jak do tej pory znaleziono w tym kraju.

Czytaj też: Komputery czytają starożytnych. Sztuczna inteligencja nauczyła się języka sprzed trzech tysięcy lat

Przełom w poszukiwaniach nastąpił dzięki zespołowi kierowanemu przez naukowców z Czech. Archeolodzy natrafili nie tylko na grobowiec, ale również wiele artefaktów, takich jak pięściaki czy też szereg rytów naskalnych. Te pierwsze wydobyto w czasie wykopalisk na wydmach pustyni Rub’ al Khali. Owe przedmioty okazały się pochodzić z okresu pierwszych migracji ludzi z Afryki, które miały miejsce około 300 000 do 1,3 miliona lat temu.

Z kolei osobna część wykopalisk miała miejsce w środkowym Omanie i dotyczyła przede wszystkim neolitycznego grobowca pochodzącego z około 5000–4600 roku p.n.e. Jego ściany wykonano z rzędów cienkich płyt kamiennych, a całą konstrukcję przykryto formą muru ciosowego. Niestety, część elementów nie przetrwała próby czasu, co wynikało zapewne z corocznych, silnych opadów deszczu nawiedzających ten region.

Grobowiec zawierał szczątki należące do kilkudziesięciu osób. Najstarsze z nich mogą mieć nawet 7000 lat

Poza tym naukowcy wykorzystali również datowanie radiowęglowe oraz inne metody, aby lepiej poznać wykonane z kamienia rytualne pomniki mające około dwóch tysięcy lat. Takowe nazywa się trylitami i jestem pewien, że choć raz widzieliście podobną strukturę, ponieważ właśnie trylity można znaleźć w obrębie Stonehenge. Podobnie jak w przypadku budowli z Wielkiej Brytanii, tak i tutaj nie jest do końca jasne, kto i w jakim celu stworzył te trylity.

Jeśli chodzi o kości znalezione wewnątrz grobowca, to wydaje się, że zostały one tam umieszczone już po rozkładzie tkanek miękkich zmarłych osób. Ich czaszki ułożono natomiast przy zewnętrznej ścianie, podczas gdy dłuższe kości skierowano w stronę środka komory. W niewielkiej odległości od głównego grobowca znajduje się nieco mniejszy i prawdopodobnie zbudowany później. 

Czytaj też: Masz nos jak neandertalczyk. Naukowcy wiedzą już dlaczego

W niewielkiej odległości od grobowca znajdują się naskalne ryty, uwiecznione łącznie na 49 blokach. Ze względu na różnice w stylu i stopniu zachowania, można założyć, że dzieła te nie powstały w jednym czasie. Zdaniem badaczy mogą one pochodzić z okresu od 5000 roku p.n.e. do 1000 roku n.e. W ramach dalszych badań naukowcy chcieliby zestawić zebrane do tej pory artefakty z różnorodnością genetyczną obu regionów, jeszcze skuteczniej odtwarzając realia ówczesnych społeczności.