Jak wiele może nam powiedzieć grobowiec? Ten zapewnił informacje na temat początków rolnictwa

Archeolodzy z Norwegii odnaleźli miejsce pochówku sprzed kilku tysięcy lat. Poza informacjami na temat ówczesnych zwyczajów pogrzebowych, taki obiekt dostarcza też zaskakująco wielu faktów dotyczących rozwoju rolnictwa w tej części Europy.
Jak wiele może nam powiedzieć grobowiec? Ten zapewnił informacje na temat początków rolnictwa

Sprawą zajęli się przedstawiciele Uniwersytetu w Bergen. To właśnie oni stali za badaniami poświęconymi grobowcowi liczącemu około 4000 lat. Został on znaleziony w norweskim Selje, a wewnątrz zidentyfikowano szczątki należące do pięciu osób. Znalezisko okazało się wyjątkowe między innymi ze względu na fakt, że nigdy przedtem podobnego grobu nie znaleziono w zachodniej Norwegii.

Czytaj też: Wielka sieć powiązań w Mezoameryce. Ostatnie znaleziska potwierdzają jej istnienie

Archeolodzy idą wręcz o krok dalej. Stwierdzili, iż to najbardziej unikalne znalezisko pochodzące z epoki kamienia, jakiego dokonano w tym kraju w ciągu ostatnich stu lat. Objęty ekspertyzami grobowiec ma cztery metry długości i ponad dwa metry szerokości. Wcześniej tego typu obiekty znajdowano w Buskerud i Østfold w Norwegii oraz na terenie Danii. Zachodnia Norwegia wydawała się ich natomiast pozbawiona.

W wyłożonym kamieniem miejscu pochówku spoczywały kości należące do pięciu osób. Zdaniem naukowców pierwsze osady oparte na rolnictwie zaczęły pojawiać się w tej części kraju w okresie od 5000 do 4000 roku p.n.e. Wykorzystywano wtedy rozwiązania przywiezione z południa, co dotyczyło zarówno metod upraw, jak i wykorzystywanej broni, narzędzi a nawet używanych przez mieszkańców dialektów.

Grobowiec objęty badaniami prowadzonymi przez norweskich archeologów zawierał szczątki pięciu osób. Naukowcy będą chcieli poznać ich wiek oraz pochodzenie

Wśród tych ostatnich szczególnie istotny okazał się indoeuropejski, który z czasem dał początek językowi norweskiemu. Rolnictwo nie przestawało się rozprzestrzeniać. Od 1500 roku p.n.e. do 500 roku. p.n.e. społeczności rolnicze zajęły całą południową Norwegię. Z kolei mieszkańcy obszarów położonych na północ od Trøndelag wciąż opierali swoje przetrwanie na polowaniach i rybołówstwie. 

Autorzy badań poświęconych zawartości grobowca mają nadzieję, że uda im się dowiedzieć więcej na temat pochowanych tam osób. W planach mają ustalenie ich wieku, pochodzenia oraz tego, jak się przemieszczały. Co ciekawe, pierwsze migracje na tereny dzisiejszej Norwegii miały miejsce około 10 000 lat temu. Biorący w nich udział ludzie prowadzili łowiecko-zbieracki tryb życia. 

Czytaj też: W Azji rozegrała się historia rodem z Indiany Jonesa. 100 tysięcy ukrytych starożytnych monet

Po tym, jak udało im się rozwinąć rolnictwo, rozpoczęły się dalsze migracje. Norwegowie zaczęli docierać aż na Wyspy Brytyjskie, co nastąpiło w VIII wieku. Później trafili na Islandię i Grenlandię. Kompletowanie historii tamtejszych społeczności jest żmudnym zajęciem, ale naukowcy wciąż czynią w tym zakresie postępy. Dzięki ostatnim ustaleniom wiemy, iż grobowiec z Selje jest powiązany z rolnikami na wschodzie i południu Norwegii, co stanowi dowód na migracje, które wprowadziły rolnictwo do zachodniej części tego kraju.