Słynna gromada gwiazd ma wyjątkową historię. Opowiadano ją już 100 tysięcy lat temu

Chodzi o Plejady, czyli gromadę zwaną również Siedmioma Siostrami. Dopiero co mogliście o niej przeczytać na łamach naszej strony, a to za sprawą nadchodzącego zjawiska astronomicznego, które będzie można podziwiać w piątkowy wieczór. Okazuje się, że opowieść dotycząca Plejad jest głęboko zakorzeniona w historii naszego gatunku.
Słynna gromada gwiazd ma wyjątkową historię. Opowiadano ją już 100 tysięcy lat temu

Z punktu widzenia astronomii Plejady to gromada oddalona o około 444 lata świetlne. Ze względu na możliwość jej obserwacji nawet gołym okiem, Siedem Sióstr towarzyszyło ludziom od tysięcy lat. Pojęcie to nie dotyczy jednak wyłącznie kosmosu, gdyż istotną rolę odgrywa w nim również mitologia. W tym przypadku chodzi o nimfy nazywające się kolejno: Alkione, Elektra, Kelajno, Maja, Merope, Sterope oraz Tajgete. 

Czytaj też: Na Bliskim Wschodzie znajduje się zagadkowa budowla. To jedna z największych takich znanych nauce

Poświęcone im opowieści miały wiele form, choć możemy założyć, że ostatecznie siostry zostały przemienione w gwiazdy i tak trafiły na nieboskłon. Sęk w tym, że mitologiczne opowieści mają “tylko” kilka tysięcy lat, natomiast pierwsze znane wzmianki na ten temat sięgają jeszcze odleglejszych czasów. Mówi się o ich istnieniu już w okolicach 100 000 roku p.n.e.

Opisywana gromada składa się z ponad 1000 gwiazd, lecz najwyższą jasnością cechuje się około dziesięciu z nich. Powstałe około 100 milionów lat temu, mają bardzo dobrą widoczność, dlatego nie powinno dziwić, iż stanowiły inspirację dla naszych przodków tworzących różnego rodzaju historie w oparciu o to, co dostrzegli na niebie. Warto w tym momencie odnieść się do bardzo istotnego aspektu: w przekazywanych z pokolenia na pokolenie opowieściach mowa jest o siedmiu siostrach, natomiast gołym okiem najłatwiej jest dostrzec sześć gwiazd.

Gromada gwiazd zwana Plejadami bądź Siedmioma Siostrami stanowiła inspirację do powstania mitu sprzed nawet 100 000 lat

W historiach krążących wśród rdzennych ludów Australii mówiło się o myśliwym próbującym upolować Plejady. W starożytnej Grecji wersja była dość podobna, gdyż chodziło o siostry ścigane przez Oriona. Mity na ten temat krążyły też w innych częściach świata, na przykład w Afryce, Azji czy obu Amerykach. Takie podobieństwo robi ogromne wrażenie i prowadzi do pytań o to, w jakich okolicznościach rodziły się te opowieści. 

Czytaj też: Księżyc spotka się z Siedmioma Siostrami. To będzie ciekawy widok

Skąd wzmianki o siedmiu, a nie sześciu siostrach? Przeprowadzone symulacje wykazały, że około 100 tysięcy lat temu był widać o jedną gwiazdę więcej. To z kolei pozwala sądzić, jakoby początki całej historii były naprawdę odległe i mogą sięgać czasów, w których człowiek nie zdążył jeszcze opuścić Afryki. Gdyby takie doniesienia się potwierdziły – o co będzie trudno, gdyż naukowcy muszą opierać się na domysłach i symulacjach, ponieważ brakuje źródeł pisanych sprzed 100 tysięcy lat – to byłoby to doprawdy niezwykłe. Stanowiłoby bowiem potwierdzenie, że być może najstarszy mit znany ludzkości sięga okresu sprzed kolonizacji innych kontynentów.