Grubość twoich brwi nie jest przypadkowa. Masz ją w genach

Bez nich wyrażanie emocji nie byłoby możliwe. Nasze brwi czasami potrafią powiedzieć więcej niż tysiąc słów. Najnowsze badania wykazały, że ich grubość mamy zapisaną w genach, niezależnie od tego, jak bardzo byśmy je pielęgnowali.
Pielęgnacja to jedno, ale pewnych cech brwi nie zmienimy tak łatwo /Fot. Freepik

Pielęgnacja to jedno, ale pewnych cech brwi nie zmienimy tak łatwo /Fot. Freepik

Mogłoby się wydawać, że wygląd naszych brwi jest konsekwencją ich pielęgnacji, choć nie do końca. Najbardziej podstawowe aspekty brwi, jak ich grubość czy kształt, są wysoce dziedziczne. Do tej pory wiedza na ten temat była bardzo ograniczona i skupiona wyłącznie na osobach spoza Europy. Zespół uczonych z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie postanowił uzupełnić istniejącą lukę wiedzy, przeprowadzając tzw. badanie asocjacyjne całego genomu (GWAS).

Grubość brwi zapisana w genach, choć to nie takie proste

Brwi chronią nasze oczy przed potem i światłem, a także pomagają komunikować się ze światem. W zależności od ich wielkości i kształtu mogą podkreślać atrakcyjność fizyczną lub wręcz ją odbierać. Naukowcy przez lata zastanawiali się, czy grubość i kształt ludzkich brwi podlega doborowi naturalnemu.

Czytaj też: Uśmiech, uniesienie brwi. Oto triki, które sprawią, że będziesz czarujący

We wcześniejszych badaniach przeprowadzonych z udziałem osób z Ameryki Łacińskiej i Chin ustalono cztery loci genetyczne związane z grubością brwi. Mianem locus (loci – liczba mnoga) określa się określony obszar chromosomu zajmowany przez dany gen. Do tej pory nie przeprowadzono analogicznych badań u Europejczyków, więc uczeni nie wiedzieli, czy o grubości brwi decydują te same, czy też może inne loci.

W pracy opublikowanej w Journal of Investigative Dermatology konsorcjum International Visible Trait Genetics (VisiGen) wykazało, że wygląd brwi ma częściowo takie same, a częściowo różne geny u ludzi z różnych części świata.

Grubość i kształt brwi mamy zapisane w genach /Fot. Pexels

Prof. Manfred Kayser z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma, główny autor badania, mówi:

Pomimo ogromnych wysiłków w mapowaniu genów leżących u podstaw złożonych cech ludzkich, nadal wiemy znacznie więcej o genach, które powodują, że chorujemy, niż o tych, które odpowiadają za nasz zdrowy wygląd. Po raz pierwszy przeprowadziliśmy badanie mapowania genów na zmienność grubości brwi u Europejczyków. Wcześniejsza wiedza genetyczna na temat grubości brwi była ograniczona i dotyczyła wyłącznie osób spoza Europy. Odkryliśmy nowe geny zaangażowane w zmienność brwi u Europejczyków i ponownie odkryliśmy niektóre z genów zidentyfikowanych wcześniej u nie-Europejczyków.

Badanie przeprowadzono wśród 9948 osób, podzielonych na 4 różne linie przodków, w tym w Europie, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii. Uczeni zidentyfikowali trzy wcześniej niezgłoszone geny związane z grubością brwi u osób pochodzenia europejskiego: SOX11, MRPS22 i SLC39A12. Zidentyfikowali również dwa inne geny, które odkryto w poprzednich badaniach brwi u osób niebędących Europejczykami: SOX2 i FOXD1. Dwa geny zgłoszone u osób spoza Europy – EDAR i FOXL2 – nie miały widocznego wpływu na Europejczyków.

Czytaj też: Czy wzrost mamy w genach? Największe w historii badanie nie pozostawia wątpliwości

Prof. Kayser dodaje:

Nasze badanie znacząco poprawia wiedzę genetyczną na temat wyglądu ludzkich brwi, zwiększając liczbę znanych genów z czterech do siedmiu i dostarczając nowych celów dla przyszłych badań funkcjonalnych. Wykazując, że zmienność brwi jest determinowana zarówno przez wspólne, jak i odrębne czynniki genetyczne w populacjach kontynentalnych, nasze odkrycia podkreślają potrzebę badania populacji o różnym pochodzeniu w celu odsłonięcia genetycznych podstaw ludzkich cech, w tym między innymi wyglądu fizycznego.

Grubość brwi jest cechą silnie dziedziczną, ale wcześniejsze badania sugerują, że geny SOX2, FOXD1 i EDAR nie podlegają znaczącej presji selekcyjnej. To z kolei sugeruje, że grubość brwi człowieka nie jest kształtowana przez wybór partnera lub przeżycie, ale jest “cechą neutralną”, bez widocznego związku z indywidualną sprawnością lub atrakcyjnością.