Lubisz gry wideo? Oto korzyści, jakie dzięki temu odnosisz

Jak twierdzą naukowcy z Georgia State University, osoby regularnie spędzające czas przy grach wideo mają pewną przewagę nad tymi, które nie przepadają za elektroniczną rozrywką.
Lubisz gry wideo? Oto korzyści, jakie dzięki temu odnosisz

Wśród tych korzystnych elementów badacze wymieniają przede wszystkich lepsze umiejętności sensomotoryczne w zakresie podejmowania decyzji oraz zwiększoną aktywność w kluczowych regionach mózgu. Podstawę badań stanowiła w tym przypadku metoda fMRI, czyli funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Wnioski są ważne choćby ze względu na fakt, iż gry wideo mogą stanowić przydatne narzędzie do prowadzenia szkoleń z zakresu percepcyjnego podejmowania decyzji.

Czytaj też: Powstała sztuczna inteligencja, która może myśleć jak ludzkie niemowlę

Jak wyjaśnia główny autor badań w tej sprawie, Mukesh Dhamala, większa część młodzież spędza na graniu w gry wideo ponad trzy godziny każdego tygodnia. Mimo to do tej pory nie został określony dokładny wpływ tej aktywności na zdolności decyzyjne i funkcjonowanie całego mózgu. Szczególnie interesująca wydaje się geneza nowego badania, którego pomysłodawcą był Tim Jordan. Jako dziecko miał on problemy z widzeniem na jedno oko, lecz w wieku około 5 lat zastosowano względem niego nietypową terapię. Ta polegała na graniu w gry wideo z użyciem tylko jednego, słabszego oka, podczas gdy drugie pozostawało zasłonięte.

Zdaniem Jordana sprawiło to, że jego wzrok znacząco się poprawił. Lata później, wraz z Dhamalą i innymi współpracownikami, zaprosił do udziału w eksperymencie 47 osób w wieku studenckim. 28 uczestników uznano za regularnych graczy natomiast 19 jako osoby niegrające. O wnioskach, do jakich doszli pomysłodawcy badania, możemy teraz przeczytać w Neuroimage: Reports.

Gry wideo sposobem na poprawę w zakresie podejmowania decyzji?

Ochotników umieszczono w urządzeniu służącym do prowadzenia skanów metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. W pomieszczeniu znajdowało się też lustro, dzięki któremu mogli dostrzec wskazówkę. Tuż po jej wyświetleniu pojawiały się natomiast ruchome punkciki. Zadaniem uczestników było wskazanie kierunku, w którym poruszały się owe punkciki. Mieli to zrobić poprzez wykorzystanie prawej lub lewej ręki. Jeśli według nich nie doszło do ruchu w żadną stronę, to mieli powstrzymać się od jakiegokolwiek wyboru. Pierwsze wnioski? Fani gier wideo zdecydowanie szybciej i skuteczniej radzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem. Skany fMRI wykazały przy tym zauważalnie wyższą aktywnością mózgu w pewnych jego obszarach, zmierzoną u graczy.

Czytaj też: Ręczne mycie i nitkowanie zębów pójdzie w niepamięć. Wkrótce zajmą się tym roboty

Wyniki te sugerują, że granie w gry wideo potencjalnie wzmacnia kilka z podprocesów odczuwania, percepcji i mapowania do działania w celu poprawy umiejętności podejmowania decyzji. Odkrycia te zaczynają naświetlać, jak granie w gry wideo zmienia mózg w celu poprawy wydajności i potencjalne tego implikacje dla zwiększenia aktywności specyficznej dla danego zadania. Ten brak kompromisu szybkość-dokładność wskazywałby na gry wideo jako dobrego kandydata do treningu poznawczego, jak to odnosi się do podejmowania decyzji. wyjaśniają autorzy