Grypa – jak jej zapobiegać?

Czy można się zabezpieczyć przed grypą? Specjaliści twierdzą, że mogą w tym pomóc proste zasady.

Kilka prostych zasad polecanych przez Główny Inspektorat Sanitarny umożliwia uchronienie się przed grypą. Metoda nie jest stuprocentowa, ale na pewno znacznie ogranicza zagrożenie zakażenia wirusem grypy.

Według ekspertów należy unikać podawania rąk, nie należy się całować na powitanie – rezygnacja z dyktowanego przyzwyczajeniami kulturowymi bezpośredniego kontaktu to już bardzo duży krok w profilaktyce grypy. Należy często myć ręce mydłem lub innym płynem dezynfekcyjnym, przy czym trzeba to robić ciepłą wodą, a ręce myć z każdej strony, również między palcami.

Osoby, które kichają i kaszlą powinny robić to w kilkumetrowym oddaleniu od innych osób, a także osłaniać wtedy twarz jednorazowymi chusteczkami. Zużyte chusteczki należy natychmiast wyrzucać do kosza i nie należy ich zostawiać np. na biurku.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca także wychodzenie na świeże powietrze, regularne wietrzenie pomieszczeń oraz częstą wymianę bielizny osobistej i pościelowej.

Skuteczność takiej profilaktyki znacznie zwiększa coroczne szczepienie na zwykłą grypę – tzw. sezonową. Należy je powtarzać co roku.

Osoby, które zachorują i zaobserwują u siebie objawy grypy lub przeziębienia, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie leczenie.

CZYTAJ TEŻ:

Zrób test i sprawdź objawy świńskiej grypy w serwisie www.czytogrypa.pl.