Grzyby glebowe mogą wywoływać zapalenie płuc. Amerykanie mają problem – kolejni możemy być my

Grzyby glebowe atakują! W Stanach Zjednoczonych odnotowuje się coraz więcej związanych z nimi infekcji płuc, a problem ten może pojawić się także w innych krajach.
Grzyby mogą wywoływać infekcje płuc – są one trudne do wykrycia i często mylone z innymi chorobami /Fot. Pixabay

Grzyby mogą wywoływać infekcje płuc – są one trudne do wykrycia i często mylone z innymi chorobami /Fot. Pixabay

Grzyby glebowe powodują wzrost przypadków infekcji płuc w 48 z 50 amerykańskich stanów – na to wskazują badania przeprowadzone przez uczonych z Washington University School of Medicine w St. Louis. Problemem są nieaktualne mapy grzybów chorobotwórczych, które mogą prowadzić do nietrafionych diagnoz.

Grzyby powracają

Badania z lat 50. i 60. ubiegłego wieku wskazywały, że grzybicze infekcje płuc były problemem tylko w niektórych częściach kraju. Praca opublikowana w czasopiśmie Clinical Infectious Diseases pokazuje, że tak już nie jest. Lekarze korzystają z przestarzałych map grzybów chorobotwórczych, przez co mogą przegapić oznaki infekcji płuc, co skutkuje błędnymi diagnozami.

Czytaj też: Grzyby atakują. WHO szczególnie ostrzega przed tymi gatunkami

Prof. Andrej Spec, specjalista ds. zakażeń grzybiczych, mówi:

Co kilka tygodni dostaję telefon od lekarza z Bostonu – za każdym razem inny lekarz – o przypadku, którego nie mogą rozwiązać. Zawsze zaczynają od powiedzenia “Nie mamy tu histo, ale to naprawdę wygląda jak histo”. Ja mówię: “Wy cały czas do mnie dzwonicie w tej sprawie, więc na pewno macie histo”.

O co chodzi ze wspomnianym “histo”?

Histoplasma (potocznie “histo”) jest jednym z trzech głównych gatunków grzybów glebowych, które powodują infekcje płuc w USA. Historycznie Histoplasma występowała na środkowym zachodzie i części wschodu, Coccidioides na południowym zachodzie, a Blastomyces na środkowym zachodzie i południu. Rosnąca liczba opisów przypadków i anegdot sugeruje, że w ostatnich dekadach wszystkie trzy gatunki rozszerzyły swój tradycyjny zasięg, najprawdopodobniej z powodu zmian klimatycznych.

Koncentracja grzyba Histoplasma w latach 50. i 60. ubiegłego wieku (góra) i obecnie (dół) /Fot. Washington University

Grzybicze infekcje płuc rozwijają się po wdychaniu zarodników grzybów znajdujących się w glebie. Są one przenoszone do powietrza, gdy gleba zostaje zaburzona przez działania rolnicze, architektoniczne lub po prostu ludzi chodzących do lasu. Większość zdrowych dorosłych samodzielnie zwalcza infekcję grzybicze, ale u niemowląt, osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym, może pojawiać się kaszel, zmęczenie i inne. Grzybicze infekcje płuc łatwo można pomylić z bakteryjnymi lub wirusowymi infekcjami płuc.

Dr Patrick B. Mazi, specjalista ds. chorób zakaźnych, mówi:

Ludzie z grzybiczym zakażeniem płuc często spędzają tygodnie próbując uzyskać właściwą diagnozę i odpowiednie leczenie, a przez cały czas czują się okropnie. Zazwyczaj odbywają wiele wizyt z różnymi testami, a lekarz po prostu nie bierze pod uwagę infekcji grzybiczej, dopóki nie wyczerpie wszystkich innych możliwości.

Naukowcy postanowili zweryfikować istniejące mapy grzybów chorobotwórczych, które powstały w 1969 r. Są już nieaktualne i konieczne jest ich usprawnienie.

Czytaj też: Grzyby i ludzie mają więcej wspólnego, niż nam się wydawało. Możemy to wykorzystać

Prof. Andrej Spec podsumowuje:

Infekcje grzybicze są znacznie powszechniejsze niż wielu osobom się wydaje. Społeczność naukowa niedoinwestowała w badania i rozwój terapii dla infekcji grzybiczych. Myślę, że to zaczyna się zmieniać, ale powoli. Ważne jest, aby społeczność medyczna zdała sobie sprawę, że te grzyby są w zasadzie wszędzie w obecnych czasach i że musimy traktować je poważnie.