Guma guar ma korzystny wpływ na nasz organizm. Wyjaśniamy, na co dokładnie pomaga

Guma guar, popularny składnik wielu produktów spożywczych, ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Ogranicza stan zapalny i opóźnia początki objawów stwardnienia rozsianego. Mimo iż testy przeprowadzono tylko na myszach, to wyniki dają nadzieję na nowe terapie.
Guma guar powstaje z bielma nasion Cyamopsis tetragonolobus /Fot. Pixabay

Guma guar powstaje z bielma nasion Cyamopsis tetragonolobus /Fot. Pixabay

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu chorób autoimmunologicznych. W testach na myszach przeprowadzonych przez zespół uczonych pod kierunkiem dr Lisy Osborne wykazano, że guma guar była jedynym typem błonnika, który znacząco ograniczał objawy stwardnienia rozsianego. Szczegóły opisano w czasopiśmie Cell Reports.

Czytaj też: To, co jesz przekłada się na Twój stan psychiczny. Zespół słabości, depresja i dieta są ze sobą połączone

Dr Lisa Osborne mówi:

Szybki wzrost autoimmunologicznych i zapalnych zaburzeń w krajach uprzemysłowionych w ostatnich kilku dekadach wskazuje, że wybory żywieniowe są jednym czynnikiem środowiskowym przyczyniającym się do zachorowalności. Włókna pokarmowe są silnymi modulatorami odpowiedzi immunologicznej i mogą kontrolować stan zapalny w wielu chorobach, ale są bardzo zróżnicowaną biochemicznie rodziną. Nasze badanie daje nam jaśniejsze okno do potencjału kilku źródeł błonnika w utrzymaniu zdrowia immunologicznego.

Czym jest guma guar?

Guma guar to organiczny związek chemiczny z grupy galaktomannanów, uzyskiwany z bielma nasion roślin Cyamopsis tetragonolobus. Jest często używany jako dodatek do żywności (jako E412) i pasz dla zwierząt, a także w zastosowaniach przemysłowych. Wchodzi w skład preparatów wspomagających odchudzanie oraz hamujących apetyt.

Naomi Fettig, doktorantka z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, dodaje:

Guma guar nie jest tak powszechna w zachodniej diecie. Eksperci konsekwentnie twierdzą, że błonnik jest dobry dla ciebie, a różnorodność źródeł błonnika jest ważna dla zdrowia immunologicznego. Do tej pory nie było zbyt wiele krytycznych prac nad identyfikacją tego, jak organizm reaguje na różne rodzaje błonnika. To fascynujące, że to konkretne źródło ma taki wpływ.

Guma guar jest rozkładana przez mikroflorę jelitową, a powstające cząsteczki okazały się zmniejszać aktywność i proliferację limfocytów Th1 CD4+, które są kluczowe w aktywacji odpowiedzi autoimmunologicznej, która może prowadzić m.in. do stwardnienia rozsianego. Wpływ gumy guar na limfocyty Th1 przez długi czas pozostawał nieznany.

Czytaj też: Jak połączyć dbanie o środowisko i przyjemność z jedzenia? Oto idealna dieta według naukowców

W Polsce dzienne spożycie błonnika kształtuje się na poziomie 15 g. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca przyjmowanie 20-40 g błonnika na dobę, nie uwzględniając żadnego konkretnego typu włókna roślinnego.