Jak połączyć dbanie o środowisko i przyjemność z jedzenia? Oto idealna dieta według naukowców

Sektor produkcji mięsa zajmuje trzecie miejsce w gronie największych emitentów gazów cieplarnianych. Nie da się jednak ukryć, że ludzie – od tysięcy lat żywiący się mięsem – nie są zbyt skłonni do jego porzucania.
Jak połączyć dbanie o środowisko i przyjemność z jedzenia? Oto idealna dieta według naukowców

W związku z tym naukowcy postanowili znaleźć złoty środek: rozwiązanie idealnie balansujące pomiędzy dbaniem o środowisko, a przystępnością dla fanów mięsa. W ten właśnie sposób Nicole Allenden z University of New England oraz jej współpracowniczki, Amy Lykins oraz Annette Cowie, doszły do wniosku, iż najbardziej optymalnym rozwiązaniem w zakresie żywienia wydaje się dieta śródziemnomorska.

Czytaj też: Czym jest spowodowana otyłość? Naukowcy wskazują na więcej niż jeden czynnik

Zanim autorki badania wybrały optymalnego kandydata, przeprowadziły analizy pięciu popularnych diet bogatych w warzywa i owoce. Wśród ocenianych aspektów znalazł się wpływ danego jadłospisu na środowisko (ślad węglowy, wykorzystanie ziemi i wody), zdrowie ludzi i dobrostan zwierząt. Analizy dotyczyły produkcji żywności w wysoko rozwiniętych krajach. Warto w tym miejscu podkreślić, że produkcja mięsa odpowiada za 14,5% emisji gazów cieplarnianych. Pod tym względem sektor ten ustępuje jedynie energetycznemu (35%) i transportowemu (23%).

Dieta śródziemnomorska wydaje się najbardziej optymalna dla zdrowia i środowiska

Wśród diet, które zostały wzięte pod rozwagę, znalazły się: fleksitarianizm (spożywanie mięsa od czasu do czasu); pescowegetarianizm (rezygnacja z mięsa innego niż ryby); wegetarianizm; weganizm oraz dieta śródziemnomorska, która cechuje się wysoką zawartością warzyw i owoców, niskim spożyciem czerwonego mięsa oraz umiarkowanym drobiu i ryb. Okazało się, iż każdy z tych jadłospisów był mniej szkodliwy dla środowiska niż dieta “mięsożerców”, a najbardziej korzystne okazały się weganizm i wegetarianizm.

Ale co z innymi kategoriami? Pod względem korzyści dla zdrowia najbardziej optymalna okazała się dieta śródziemnomorska. Ostatecznie, mając na uwadze wszystkie aspekty, autorki uznały weganizm i wegetarianizm za najbardziej zrównoważone w zakresie zmniejszanie śladu węglowego, utrzymania zdrowia i redukcji cierpienia zwierząt. Nie można jednak zapominać o ludzkich słabościach i skłonności do spożywania mięsa. Właśnie dlatego może być trudno przekonać społeczeństwo do radykalnych zmian i całkowitego porzucenia mięsa.

Czytaj też: Aspiryna to jeden z najcenniejszych leków ludzkości. Rośliny chroni przed zmianami klimatu

Z tego względu badaczki przeprowadziły ankietę, w której wzięło udział 253 mieszkańców Australii. 71% z nich określiło się mianem wszystkożerców, a zapytani o wybór jednej z pięciu zaproponowanych diet respondenci okazali się najbardziej skorzy do przejścia na dietę śródziemnomorską. Jak nietrudno się domyślić, najmniejszą popularnością wśród ankietowanych cieszył się weganizm i wegetarianizm. Z kolei dieta śródziemnomorska wydaje się optymalnym połączeniem w postaci ograniczonego spożycia mięsa, odpowiedniego wpływu na zdrowie, korzyści dla środowiska i zmniejszonego cierpienia zwierząt.