Harry i Meghan wycofują się z królewskiego dworu. Pałac zaskoczony

Książę i księżna Sussex wydali oświadczenie, w którym poinformowali, że zamierzają wycofać się z pełnienia funkcji „starszych” członków rodziny królewskiej. Brytyjskie media spekulują, że decyzja podyktowana jest ciągłą krytyką ze strony mediów plotkarskich oraz opinii publicznej, skierowaną głównie na Meghan.

„Po wielu miesiącach refleksji i wewnętrznych dyskusji postanowiliśmy w tym roku dokonać przejścia, zaczynając od pełnienia nowej, progresywnej roli. Zamierzamy wycofać się jako “starsi” członkowie rodziny królewskiej i starać się o niezależność finansową, a jednocześnie nadal wspierać Jej Królewską Mość Królową” – napisali w oświadczeniu, które opublikowali na Instagramie oraz na oficjalnej stronie internetowej.

Harry i Meghan swoją decyzję tłumaczą chęcią zrównoważenia czasu spędzanego między Stanami Zjednoczonymi, gdzie mieszka rodzina Meghan oraz Wielką Brytanią.

„Ta równowaga geograficzna pozwoli nam wychować syna z uznaniem dla królewskiej tradycji, w której się urodził, a jednocześnie zapewni naszej rodzinie przestrzeń do skupienia się na następnym rozdziale, w tym na uruchomieniu naszej nowej organizacji charytatywnej” – napisali.

Na razie nie wiadomo, czym konkretnie będzie zajmowała się organizacja, o której mowa, a para jeszcze nie może podać żadnych szczegółów.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

“After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution. We intend to step back as ‘senior’ members of the Royal Family and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen. It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages. This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity. We look forward to sharing the full details of this exciting next step in due course, as we continue to collaborate with Her Majesty The Queen, The Prince of Wales, The Duke of Cambridge and all relevant parties. Until then, please accept our deepest thanks for your continued support.” – The Duke and Duchess of Sussex For more information, please visit sussexroyal.com (link in bio) Image © PA

Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) Sty 8, 2020 o 10:33 PST

 

„Z niecierpliwością oczekujemy na udostępnienie pełnych szczegółów tego ekscytującego następnego kroku we właściwym czasie, ponieważ nadal współpracujemy z Jej Wysokością Królową, Księciem Walii, Księciem Cambridge i wszystkimi odpowiednimi stronami. Do tego czasu proszę przyjąć nasze najserdeczniejsze podziękowania za nieustające wsparcie” – czytamy w oświadczeniu.

Postanowienie książęcej pary skomentował Pałac Buckingham. Wydał zaledwie dwuzdaniowe oświadczenie: „Dyskusje z księciem i księżną Sussex są na wczesnym etapie. Rozumiemy ich pragnienie, aby przyjąć inne podejście, ale są to skomplikowane kwestie, które będą wymagały czasu”.

Może to oznaczać, że decyzja Harry’ego i Meghan nie jest jeszcze ostateczna lub nie była dyskutowana z samą królową i resztą królewskiej rodziny. Wskazują na to też doniesienia mediów, które informują, że Elżbieta II jest „zaskoczona”, a nawet „rozczarowana”. I nawet nie tyle decyzją członków królewskiej rodziny, co sposobem jej przekazania.