Harry Potter – chłopiec, którego sława nie mija!

Harry Potter zawładnął wyobraźnią dzieci i dorosłych na całym świecie. Chłopiec, który przeżył, stał się fenomenem bez precedensu. Dziś – ponad 20 lat po wydaniu pierwszego tomu – nic nie wskazuje na to, by popularność tej książki miała spaść! Czy znasz już przygody Harry’ego Pottera?

“Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś mugolem!” — taki slogan pojawia się na odwrocie okładki pierwszego wydania Harry’ego Pottera. W świecie wykreowanym przez J. K. Rowling mugol to osoba niemagiczna. Fani serii zwykli nazywać tak osoby, które nie znają przygód Harry’ego Pottera i jego przyjaciół. Jesteś mugolem? Czas to zmienić!
Cykl powieści fantastycznych autorstwa J. K. Rowling odniósł spektakularny sukces, sprzedając się w ponad 450 mln egzemplarzy i sprawiając, że pisarka stała się miliarderką. To fenomen na skalę światową, który do dziś zdumiewa, tym bardziej że powieść cały czas zdobywa nowych czytelników. Wielu miłośników książek przyznaje, że swoją przygodę z czytelnictwem rozpoczęli od serii przygód Harry’ego Pottera i właśnie ta powieść sprawiła, że pokochali czytanie. W licznych szkołach podstawowych pierwsza część przygód młodego czarodzieja jest lekturą dodatkową.

“Harry Potter” — powieść bez daty ważności
Siedmiotomowa powieść zachwyca światem przedstawionym, który został przemyślany w każdym szczególe i opisany tak naturalnie, jakby istniał tuż obok nas. Dzięki temu nawet osoby, które rzadko czytają, bez problemu odnajdują się w świecie przedstawionym w książce. A później przerzucają kolejne strony, chcąc wiedzieć, co wydarzy się dalej! J. K. Rowling potrafi utrzymać uwagę czytelnika, zaskakując zwrotami akcji, wyzwaniami, które stawia przed bohaterami, oraz poczuciem humoru.
Ogromną zaletą powieści są także doskonale napisane postacie. Ich różnorodność sprawia, że każdy odnajdzie swoich faworytów, którym będzie kibicować, a magiczny świat opisany w książce zdaje się żyć własnym życiem. Na przestrzeni siedmiu tomów możemy także śledzić, jak Harry Potter dorasta, dowiaduje się prawdy o sobie i swojej rodzinie oraz walczy w obronie swoich wartości i przyjaciół. To sprawia, że nawiązujemy z nim wyjątkową więź, jakbyśmy znali czarodzieja naprawdę. Przy okazji książka jest źródłem wielu cennych, życiowych lekcji, dlatego stanowi wspaniały prezent dla dziecka.

Oglądałeś film, więc nie czytasz książek?
Wiele osób rezygnuje z czytania książek z serii o Harrym Potterze, uznając, że to nie ma sensu, skoro widziały film. Nic bardziej mylnego. Choć filmy produkcji Davida Heymana, z Danielem Radcliffem w roli głównego bohatera są doskonałe i można oglądać je kilka razy, zawierają znacznie bardziej okrojoną historię niż powieści J. K. Rowling.
Osoby, które oglądały filmy z tej serii, z pewnością będą zaskoczone, że mimo znajomości głównego wątku fabularnego, w książce odkryją wiele „smaczków”, szczegółów i wątków pobocznych, na które nie wystarczyło miejsca w filmie. To sprawia, że świat magii staje się pełniejszy i jeszcze bardziej niesamowity, a prawdziwi fani mogą odkryć wiele zależności, ciekawostek i intrygujących szczegółów.

Fandom, czyli grono fanów
Jednym z wyjątkowych zjawisk, które dotyczą “Harry’ego Pottera”, jest wierny i pomysłowy fandom, czyli grono miłośników, którzy podejmują wiele aktywności związanych z uwielbianym przez nich uniwersum. W ten sposób seria książek o młodym czarodzieju doczekała się wielu fanfików (opowiadań fanowskich osadzonych w świecie “Harry’ego Pottera”), gadżetów związanych z książkami i filmami, prac artystycznych (w tym tatuaży), a nawet miejsc poświęconych tej historii! Przykładowo, w Krakowie działa kawiarnia Dziórawy Kocioł, w której możemy napić się kremowego piwa, soku dyniowego i spróbować różnych przysmaków inspirowanych powieścią.
Magia “Harry’ego Pottera” dawno już opuściła karty książki i stała się nieodłącznym elementem popkultury.
J. K. Rowling udowodniła, że niezwykłe opowieści potrafią łączyć ludzi, wywoływać niezapomniane emocje i sprawiać, że czytelnik będzie wracać z sentymentem do znanej historii — wielokrotnie. No, chyba że jest mugolem!