To miasto może być źródłem opowieści o Atlantydzie. Naukowcy są bliscy rozwiązania zagadki

Helike nie bez powodu jest porównywane z mityczną Atlantydą. To greckie polis swego czasu prężnie się rozwijało, by w pewnym momencie gwałtownie zniknąć. 
To miasto może być źródłem opowieści o Atlantydzie. Naukowcy są bliscy rozwiązania zagadki

Prace archeologiczne prowadzone w obrębie pozostałości tego miejsca zdradzają coraz więcej informacji na temat tego, jak mogło ono funkcjonować. Tym razem chodzi o zlokalizowanie ruin centrum kultu. Łącznie udało się odnaleźć ruiny dwóch budynków oraz obiektów sakralnych.

Czytaj też: Neandertalczycy polowali na giganty dwukrotnie większe od słoni. Niebywała historia sprzed tysięcy lat

O sprawie poinformowało greckie Ministerstwo Kultury, a datowanie wcześniej znalezionych ruin sugerowało, jakoby była mowa o świątyni pochodzącej z okolic 710–700 roku p.n.e. oraz ceglanym ołtarzu, którego datowanie sięga lat 760–750 p.n.e. Co możemy natomiast powiedzieć na temat najnowszych znalezisk?

Jeden z budynków wydaje się pochodzić z VIII wieku p.n.e. Do czasów współczesnych zachowały się tam podłogi z tłoczonej gleby, a także ściana zbudowana w trzech etapach. Wydaje się, iż swego czasu mogła ona mieć nawet 20 metrów wysokości. Inne zabudowania, pochodzące z VII lub VI wieku p.n.e., postawiono na kamiennym fundamencie w kształcie świątyni. Wewnątrz znaleziono lekką ceramikę wywodzącą się z epoki archaicznej (lata 800–479 p.n.e.). Na tym lista się nie kończy, ponieważ mowa również o glinianych figurkach, skrzydłach i brązowej głowie węża.

Greckie miasto Helike miało centrum kultu poświęcone Posejdonowi. Paradoksalnie, zostało ono zniszczone na skutek tsunami w 373 roku p.n.e.

Poza granicami budynków archeolodzy zlokalizowali obiekty pokazujące, że miejsce to miało religijny charakter od co najmniej 850 roku p.n.e. Wśród składanych tam ofiar znalazły się między innymi figurki z gliny i brązu, gliniane koła rydwanów, sprzączki i szpilki z brązu, broń z żelaza oraz fragment złotego naszyjnika. Ówcześni mieszkańcy ofiarowali także zwierzęta takie jak kozy, owce i świnie. 

Czytaj też: Takich szczątków w tym kraju jeszcze nie widziano. Archeolodzy zachwyceni peruwiańskim pochówkiem

W jakim celu miało funkcjonować to miejsce? Jako że starożytni Grecy głęboko wierzyli w różnego rodzaju bóstwa, to wszystko wskazuje na to, iż była to świątynia na rzecz Posejdona. Był on patronem mórz, jezior, rzek czy trzęsień ziemi co jest szczególnie znaczące w kontekście faktu, że Helike najprawdopodobniej zostało zniszczone na skutek tsunami. Szacuje się, iż to greckie polis podzieliło losy mitycznej Atlantydy w 373 roku p.n.e.