Hiroshi Ishiguro zaprezentował robota-sobowtóra

Najnowszy android, który do złudzenia przypomina swojego twórcę Hiroshi Ishiguro, został zaprezentowany podczas Global Futures 2045 International Congress w Nowym Jorku.

Czytaj także: Rodzi się robot

Japoński naukowiec Hiroshi Ishiguro, dyrektor Intelligent Robotics Laboratory na Uniwersytecie w Osace w Japonii jest znany z tworzenia realistycznych robotów.

Jego roboty-kobiety sprzedają odzież w sklepach odzieżowych w Japonii, a “Telenoid” to robot zaprojektowany w taki sposób, że nie można określić ani jego wieku ani płci. Służy on jako urządzenie do komunikacji – ludzie mogą dzięki niemu rozmawiać ze sobą nawet z dużej odległości. Robot potrafi “przekazywać obecność” osoby, która znajduje się w oddali.

Najnowszy model Ishiguro to “Geminoid”, który wygląda i zachowuje się dokładnie tak jak jego twórca. Jest wyposażony w mikrofon, który wychwytuje mowę i kamerę, która śledzi ruchy twarzy i głowy. 

Badacz powiedział słuchaczom, że jeśli akurat nie czuje się na siłach do prowadzenia wykładu, to robot może doskonale go zastępować. Geminoid może służyć jako sobowtór i zastępować swojego właściciela w przeróżnych sytuacjach. W końcu, kto z nas nie marzył o tym, żeby być w dwóch miejscach jednocześnie? Pod koniec prezentacji robot Ishiguro zażartował, że na następnej konferencji wygłosi znacznie lepsze przemówienie niż jego twórca. 

Hiroshi Ishiguro aż cztery razy otrzymał nagrody za najlepsze roboty człekokształtne podczas RoboCup.

Po co nam androidy? Mechaniczni ludzie będą mogli pracować w naszych domach, pomagać w opiece nad starszymi osobami czy chorymi na autyzm.