Na terenie Polski był jeszcze lądolód, a tam ludzie już “żeglowali”. Historia morskich podbić ma już pół miliona lat

Niespełna pół miliona lat temu ludzie za pomocą prymitywnych łodzi podróżowali przez morze, zasiedlając nowe wyspy. Ponowne analizy linii brzegowej Morza Egejskiego z okresu środkowego plejstocenu ukazały, że przedstawiciele homininów byli bardziej praktyczni i innowacyjni, niż nam się to wydawało.
Na terenie Polski był jeszcze lądolód, a tam ludzie już “żeglowali”. Historia morskich podbić ma już pół miliona lat

Naukowcy z Uniwersytetu w Patras, w Grecji próbowali rozwikłać historię zagadkowych artefaktów wykonanych przez homininów z Wysp Egejskich (Lesbos, Milos i Naksos). Ich wiek ustalono na 476 tys. lat, ale nie wiadomo było w jaki sposób mogły być one tutaj przetransportowane. Cechy wyglądu tych narzędzi kamiennych wskazują na powiązania z kulturą aszelską, czyli bardzo prymitywną kulturę dolnego paleolitu, którą tworzyli hominini z gatunku Homo erectus.

Czytaj też: W jaskini znaleźli kosztowny dowód na wielką rewoltę w Izraelu. O co Żydzi tu walczyli 2200 lat temu?

Hominini i historia morskich podróży po Morzu Egejskim

Na łamach Quaternary International pojawiły się wyniki badań greckich naukowców. Postanowili oni zrekonstruować linię brzegową w basenie Morza Egejskiego sprzed 450 tys. lat. Okres ten zwany chibanem (środkowy plejstocen) przypada na moment epoki lodowcowej na naszym kontynencie. Olbrzymie połacie Europy Północnej i Środkowej były skute lodem, ale okolice Morza Śródziemnomorskiego nadal były przyjazne do życia.

Podczas zlodowaceń poziom mórz światowych był niższy niż obecnie, ponieważ olbrzymie masy wody były uwięzione w lądolodach. Poprawione rekonstrukcje paleogeograficzne uwzględniające poziom starych delt rzek wskazują na obniżenie się poziomu morza w śródziemnomorskim regionie o 225 metrów.

Jak można wnioskować, przy niższym stanie morza wiele Wysp Egejskich było połączonych ze sobą, co umożliwiało migracje homininów. Jednakże nie wszystkie skrawki lądu były połączone z kontynentem, w tym również wspomniane Lesbos, Milos i Naksos. Naukowcy zaproponowali odważną tezę, że co najmniej 476 tys. lat temu ludzie musieli na te wyspy przypłynąć, pokonując na prymitywnej łodzi kilka kilometrów otwartego morza. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie wyjaśnić pochodzenie kamiennych artefaktów.

Czytaj też: Ofiara rytuału sprzed 5 tys. lat odnaleziona w bagnie. Kim był ten mieszkaniec Skandynawii?

To odkrycie brzmi niewiarygodnie, ale przykład morskich podróży po Morzu Egejskim nie jest najstarszym z całego świata. W 2016 roku pojawiły się wyniki badań sugerujące, że już 700 tys. lat temu hominini pokonywali dystans pomiędzy dzisiejszą Indonezją i Filipinami. Pokazuje to nam tylko, jak bardzo praktyczni i innowacyjni potrafili być przedstawiciele wczesnych gatunków Homo.