Historie lotnicze na Discovery Channel

Czy wiesz, jakie były prawdziwe przyczyny dwóch najbardziej tragicznych katastrof lotniczych w historii Polski? Co takiego zdarzyło się w trakcie lotów słynnych IŁ-ów 62, „Kopernika” i „Kościuszki”, że do dziś pozostają czarnymi symbolami naszego lotnictwa?

Poznaj ukrywane przez lata tajemnice najgłośniejszych katastrof w historii polskiego lotnictwa – tragedię „Kopernika” i „Kościuszki”!

Wraz z ekipą Discovery Channel zajrzyj za kulisy tragicznych i najgłośniejszych polskich katastrof lotniczych! Poznaj nieznane dotąd zapisy rozmów załogi z wieżą kontrolną i minuta po minucie przyjrzyj się dramatycznej walce o przetrwanie! Tylko na kanale Discovery Channel zobaczysz polską produkcję w reżyserii Jana Pawlickiego przedstawiającą i wyjaśniającą tajemnice 2 wypadków lotniczych w latach 80.

Historie lotnicze

26 sekund – tragedia Kopernika, niedziela 14 marca, godz. 12:00

W marcu 1980 roku w katastrofie „Kopernika”, samolotu IŁ-62 radzieckiej konstrukcji, zginęło 87 osób. Tragedia odbiła się szerokim echem w mediach – jedną z ofiar była gwiazda polskiej piosenki, Anna Jantar. Przyczyną wypadku okazała się awaria silnika spowodowana wadami użytych materiałów, jednak radzieckie władze nie chciały przyjąć tej informacji do wiadomości i w konsekwencji nie wprowadziły w konstrukcjach IŁ-ów żadnych zmian.

Lot 5055 – katastrofa w Lesie Kabackim, niedziela 14 marca, godz. 13:00

Upór rosyjskich generałów stał się przyczyną kolejnej tragedii –  7 lat później w Lesie Kabackim w Warszawie spadł IŁ-62M – „Kościuszko”. Tym razem liczba zabitych wyniosła aż 183 osoby! Moskwa nie mogła dłużej pozostawać obojętna wobec takiej tragedii – przeprowadzono szczegółowe badania, a IŁ-y poddano dogłębnej modernizacji. Zmiany objęły 70 procent maszyn używanych przez ZSRR i państwa satelickie, dzięki czemu żaden IŁ-62 nigdy więcej nie spadł już na ziemię!

Zajrzyj za kulisy tragicznych i najgłośniejszych katastrof lotniczych w najnowszej historii Polski! Poznaj nieznane dotąd zapisy rozmów załogi z wieżą kontrolną i minuta po minucie przyjrzyj się dramatycznej walce o przetrwanie!