Historyczne spotkanie New Horizons z Plutonem

Dokładnie o godz. 13.49, po ponad 9 latach doszło do historycznego spotkania sondy Amerykańskiej Agencji Kosmicznej New Horizons z karłowatym Plutonem.

New Horizons to jedyna sonda NASA, która musiała pokonać tak długą drogę, by dotrzeć do obiektu swoich badań. Przez ponad 9 lat przemierzyła 5 mld km. 14 lipca 2015 to dzień, w którym doszło do wieńczącego całą misję historycznego zbliżenia z Plutonem. New Horizons nie weszła jednak na orbitę Plutona. Wszystko dlatego, że nie znaleziono sposobu, by zapewnić odpowiednią ilość paliwa tak by sonda mogła odpowiednio wcześniej wyhamować. 

Czytaj więcej: Mroczne światy: Co kryje się na obrzeżach Układu Słonecznego?

Przelot sondy New Horizons w pobliżu Plutona pozwoli po raz pierwszy w historii przyjrzeć się z bliska tak odległemu obiektowi kosmicznemu. W przeddzień spotkania NASA opublikowała ostatnie zdjęcie Plutona i jego największego księżyca – Charona. Zdjęcia, które sonda wykona podczas wtorkowego przelotu mają być dostępna ok. 20 lipca. Poniższy film wideo objaśnia szczegóły przelotu.

Dlaczego New Horizons tylko ominie Plutona?

Co warto wiedzieć o sondzie New Horizons?

Zdjęcia Plutona coraz wyraźniejsze

Sonda New Horizons w ostatnich tygodniach pędziła w stronę Plutona z prędkością prawie 14 kilometrów na sekundę. W tym czasie cały czas robiła zdjęcia i dostarczała nowych informacji o tej karłowatej planecie. 

Na zdjęciu zrobionym 11 lipca widać kilka cech, którymi od razu zainteresował się zespół Geologii, Geofizyki i Obrazowania na Uniwersytecie w Maryland. Było to pierwsze zdjęcie, które ujawnia obecność krateru na Plutonie. Naukowcy mają nadzieję, że wtorkowy przelot w pobliżu Plutona pozwoli dowiedzieć się więcej na temat tajemniczej, jasnej plamy w kształcie serca.

9 lat podróży, 5 miliardów km

New Horizons zbliża się do Plutona po ponad 9 latach podróży i przebyciu niemal 5 miliardów km. Karłowata planeta jest ostatnią, którą odwiedza sonda wysłana przez człowieka. Misja New Horizons zakończy wstępne rozpoznanie Układu Słonecznego i jest pierwszą w historii okazją do przyjrzenia się z bliska tej lodowej karłowatej planecie.

Postępy misji można dzięki specjalnej aplikacji śledzić na stronie: eyes.jpl.nasa.gov/eyes-on-pluto.html

Więcej informacji na temat misji New Horizons: www.facebook.com/new.horizons1.