HIV zniszczył samego siebie

Wirus zespołu nabytego braku odporności (HIV) charakteryzuje się zdolnością do zmian i mutacji. Dzięki swojej zmienności wirus z łatwością przystosowuje się do środków farmakologicznych, mających na celu jego zniszczenie. Ale ta właściwość może się obrócić przeciwko samemu wirusowi.

Mutagen KP-1461stworzony przez specjalistów z amerykańskiej firmy Koronis Pharmaceuticals przyspiesza proces powstawania zmian w DNA wirusa, prowadząc równocześnie do błędów w jego materiale genetycznym. W ten sposób mutacje wirusa HIV kończą się jego śmiercią. Nad tym oryginalnym lekarstwem naukowcy pracują już wiele lat, a technologię przyspieszania samozniszczenia wirusa nazwali Viral Decay Acceleration. Naukowcy doprowadzili do tego, że KP-1461, przypominający pod względem budowy tyminę i cytozynę, wchodzi w miejsce tych zasad w czasie replikacji DNA, powodując tym samym pojawianie się błędów w kodzie genetycznym wirusa. Proces ten utrudnia funkcjonowanie wirusa, lecz nie prowadzi — przynajmniej od razu — do jego całkowitego zniszczenia w organizmie chorego. 

Aby określić działanie KP-1461 na człowieka, w zeszłym roku specjaliści wirusolodzy przeprowadzili dwa etapy doświadczeń klinicznych, w których wzięło udział 13 pacjentów. Wyniki tych doświadczeń nie są jednoznaczne. Część chorych poczuła się znacznie lepiej, część nie zauważyła większych zmian w samopoczuciu. Widocznie zgromadzenie błędów genetycznych i ich niszczące działanie wywierane na wirusa wymaga czasu, poprawa zależy więc od stanu zdrowia pacjenta. Już teraz wiadomo jednak, że w pewnych przypadkach KP-1461 doprowadził do samozniszczenia wirusa. Pod tym względem farmaceutyk ten można uważać za jedyny w swoim rodzaju — lekarstwa stosowane w terapii antyretrowirusowej hamują bowiem proces namnażania się wirusa HIV w organizmie, lecz ani razu do tej pory nie udało im się pozbyć się tego wirusa całkowicie.

Do tej pory nie zarejestrowano żadnych skutków ubocznych, ani negatywnego działania mutagenu na DNA człowieka. Niektórzy naukowcy obawiają się, że w organizmie człowieka mogą powstawać niebezpieczne mutacje, testy na zwierzętach nie wykazały jednak pojawienia się żadnych negatywnych zmian genetycznych. Aby całkowicie wykluczyć zagrożenie, niezbędne jest przeprowadzenie szeregu dodatkowych badań. JSL

źródło: www.koronispharma.com