HoloLens: Microsoft wprowadza hologramy

Firma Microsoft zaprezentowała pierwszą na świecie komputerową platformę holograficzną, czyli HoloLens.

Dosłownie kilka dni po tym, jak Google ogłosił zawieszenie projektu Google Glass, Microsoft zaprezentował własne, innowacyjne narzędzie, które pozwoli zanurzyć się użytkownikom w wirtualnej rzeczywistości. 

Tym samym Microsoft zadebiutował w dziedzinie technologii, którą określono jako platformę holograficzną. Jak działa HoloLens? Rozwiązanie przywodzi na myśl film Star Trek. Pomysłodawcą i autorem okularów HoloLens jest Alex Kipman, ten sam, który opracował słynny sensor Kinect firmy Microsoft. 

Microsoft HoloLens - tak wyglądają specjalne okulary /materiały prasowe

Microsoft HoloLens/materiały prasowe

Po założeniu specjalnych okularów, użytkownik widzi rozszerzoną rzeczywistość w naturalnym otoczeniu, w którym przebywa. Przed oczami pojawiają mu się różne obiekty 3D, z którymi można wchodzić w dowolne interakcje. Techniczne szczegóły pozostają na razie tajemnicą. Wiadomo jednak, że rzeczywistość widziana przez HoloLens jest tworzona na podstawie światła, które odbija się od warstw soczewek i wpada do oka. Dzięki temu jakość obrazu jest idealna, nie ma mowy o rozpikselowaniu, obiekty wyglądają bardzo realistycznie.

Autor projektu chce, by okulary służyły użytkownikom na co dzień, w pracy i w domu. HoloLens ma być przełamaniem bariery ekranu. Jest to całkowicie nowe, niezależne urządzenie, które użytkownik może mieć zawsze ze sobą. Dzięki temu może korzystać ze wszystkich funkcji komputera, a jednocześnie nie jest przywiązany do biurka.

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się premiera urządzenia. Nie jest znana także cena, w jakiej będzie ono dostępne.

Czytaj więcej: Firma Microsoft właśnie zademonstrowała zupełnie nową technologię, która będzie wbudowana w Windows 10. Nazywa się ona Windows Holographic i jest zupełnie nowym etapem rozwoju jeżeli chodzi o rzeczywistość rozszerzoną.