Polska scena hip-hop i przyjaciele zebrali 1 mln złotych dla szpitali. Akcja #hot16challenge2

Wystarczył tydzień, żeby polscy raperzy zebrali milion złotych na walkę z pandemią Covid-19 w Polsce, a pomogli im w tym koledzy i koleżanki spoza hiphopowego świata. “Winnym” całego zamieszania jest raper Karol Solar Poziemski i jego akcja #hot16challenge2.
Polska scena hip-hop i przyjaciele zebrali 1 mln złotych dla szpitali. Akcja #hot16challenge2

Zacznijmy od tego, że nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce – jak sama nazwa wskazuje, obecne wyzwanie jest drugim rzutem akcji, którą w 2014 roku zapoczątkował raper Solar (wł. Karol Poziemski – przyp.red.) i założyciel wytwórni SBM Label (na zdjęciu poniżej)

Solar fot. Facebook

Pierwotne wyzwanie było inspirowane popularnym wówczas #icebucketchallenge (chyba wszyscy pamiętamy celebrytów wylewających sobie  na głowę wodę pełną kostek lodu). Na akcję Solara odpowiedziało wówczas ponad 200 raperów i raperek, w tym między innymi Tede, Abradab, Łona, czy Ten Typ Mes, a hashtag #Hot16challenge był jednym z najpopularniejszych w polskich social mediach. W tym roku zanosi się na jeszcze większe uderzenie. Na nominacje odpowiedzieli już między innymi Sokół, Mata, Taconafide, Paulina Przybysz, aktor Sebastian Fabijański i wielu, wielu innych.

 

Mata

Zasady wyzwania nie uległy zmianie od 2014 roku i są bardzo proste – nominowany wykonawca ma 72 godziny na nagranie “szesnastki”, czyli 16 wersów pod dowolny beat i po wykonaniu zadania musi nominować kolejnych wykonawców. 

Dawid Podsiadło

Nowa edycja wyzwania Solara mocno różni się od tej pierwszej. W opisie zbiórki na walkę z pandemią w Polsce raper napisał: “Kto by się spodziewał, że tym razem #hot16challenge zostanie zainicjowany przez nietoperza z Chin. Mimo tego egzotycznego nalotu, podstawowe zasady się nie zmieniają. Zmieniły się okoliczności, bo tym razem musimy uratować świat.”

#Hot16challenge2 różni się od swojego prekursora również tym, że wówczas akcja toczyła się głównie w rapowym świecie, a nowa edycja wyszła daleko poza te ramy estetyczne. Raperzy biorący w niej udział ochoczo sypią nominacjami po całej polskiej branży muzycznej, rzucając wyzwania takim personom, jak Marian Lichtman (któremu wróżymy wspaniałą karierę w rap-grze), Dawid Podsiadło, Kuba Wojewódzki, Norbi, czy Maryla Rodowicz. Posypały się też zagraniczne nominacje, np. dla Snoop Dogga, który jednak nie zabrał głosu w sprawie.

Marian Lichtman

Nadrzędnym akcji, którą Solar zorganizował we współpracy z fundacją Się Pomaga, jest zebranie miliona złotych, który zostanie przeznaczony na pomoc polskim lekarzom i szpitalom w walce z pandemią Covid-19. Pieniądze można wpłacać przez stronę Beef z koronawirusem #hot16challenge dla Siepomaga.pl, na której Solar prosi o nieukrywanie wysokości wpłacanych kwot przed innymi użytkownikami:

“Wierzę, że zbiorowa obserwacja rosnącej kwoty będzie świetnym mobilizatorem do wpłat, dlatego, jeśli czujesz się z tym okej, chciałbym Cię poprosić o udostępnienie informacji o wysokości przekazanej kwoty. Pamiętajmy jednak, że to nie jest zabawa dla bogaczy, ani wyścig zbrojeń, jakakolwiek pomoc jest super. Ostateczny wybór zostawiam Tobie. Tak czy inaczej byłoby super obserwować jak licznik rośnie, a na końcu zobaczyć nagłówek “Polski Hip-Hop zebrał milion na walkę z koronawirusem”! :)”. 

Karolu, cała przyjemność po naszej stronie!