Huawei FreeBuds 5i – recenzja bardzo dobrych słuchawek TWS w pigułce

Spadło embargo, więc Internet właśnie zalały recenzje słuchawek FreeBuds 5i. Użytkowałem je przez ostatni miesiąc i przedstawię je Wam w możliwie jak największym skrócie.
Huawei FreeBuds 5i – recenzja bardzo dobrych słuchawek TWS w pigułce

Solidne, wodoszczelne i w nietypowym etui

Seria FreeBuds Xi przechodzi zmiany i już model FreeBuds 4i dostał nowe, mniejsze etui, jakie znaliśmy z droższych serii. Dostępne jest w trzech kolorach, szarym i niebieskim w wersjach matowych i białym połyskującym. Byłem przekonany, że wersje matowe mają obudowy z recyklingu i dlatego tak wyglądają, podobnie jak Sony, ale to tylko zabieg estetyczny. Pojawił się tu nowy zawias, dzięki któremu słuchawki można położyć na blacie w pozycji otwartej. Nie wiem po co, ale można, poprzednie tego nie potrafiły, a sam zawias jest sztywny i pewnie zamykany.

Słuchawki są malutkie, ważą 4,9 grama i są krótsze od poprzedników o 7mm. To kolejne nawiązanie serii “i” do droższych wariantów słuchawek Huwaeia. Obudowy są odporne na zachlapanie, zgodnie z normą IP54, więc można w nich ćwiczyć na siłowni i chodzić w deszczu. Kształt jest zbliżony do tego, co znamy z innych modeli firmy. Słuchawki dobrze trzymają się ucha, a jak na słuchawki TWS bez żadnych dodatkowych skrzydełek, trzymają się wręcz wzorowo.

Czytaj też: Philips Ambilight – światło kluczem do udanego seansu przed telewizorem

Jak grają Huawei FreeBuds 5i?

Przejdźmy od razu do najważniejszego – dźwięku. Jest głośny, czysty i nawet gdyby słuchawki kosztowały 200-300 zł więcej, nadal byłby godny pochwały. Brzmienie jest zrównoważone, scena szeroka, bardzo dobrze słychać poszczególne dźwięki z każdego zakresu. A ten jest bardzo szeroki, bo Huawei chwali się pasmem przenoszenia 20 – 40 000 Hz. Bas jest przyjemny, dynamiczny, z lekko cyfrową charakterystyką. W razie potrzeby można go dosyć wyraźnie podbić w equalizerze aplikacji AI Life.

Na pochwałę zasługuję mikrofony. Po dwa w każdej słuchawce. Rozmówcy nie narzekają na dźwięk, a algorytmy odszumiania sprawnie radzą sobie z filtrowaniem odgłosów otoczenia.

Huawei FreeBuds 5i są zgodne z Hi-Res Audio Wireless i obsługują kodeki AAC, SBC i LDAC.

Czytaj też: Czy smartwatch może wykryć zawał serca? Sprawdziliśmy to w Huawei Watch D

Funkcje dodatkowe i ANC we FreeBuds 5i

Działanie ANC zostało rozbudowane względem poprzedników. Teraz nie tylko jest, ale ma trzy stopnie natężenia – 42, 30 i 25 dB. Można je łatwo dopasować do otoczenia. Najmocniejszy poziom skutecznie niweluje niemal wszystkie dźwięki w komunikacji miejskiej. Najsłabszy skutecznie wycisza odgłosy domowe, ale pozwala usłyszeć dzwonek do drzwi. Działanie ANC nie powoduje uczucia zasysania wnętrza ucha ani rosnącego ciśnienia.

Pochwalić trzeba gesty. Żaden z nich nie obejmuje pojedynczego dotknięcia, więc mamy z głowy przypadkowe zatrzymanie lub przełączenie utworów. Mamy tu test przytrzymania, przesunięcia góra/dół lub dwukrotnego dotknięcia. Gesty można modyfikować w aplikacji AI Life. Sama aplikacja jest bardzo dobrze przygotowana. Zawiera najważniejsze opcje, bardzo dobrze opisane i jest intuicyjna w obsłudze.

Huawei FreeBuds 5i mogą być połączone z dwoma urządzeniami jednocześnie, niekoniecznie muszą to być urządzenia tej samej firmy. Więc można odbierać rozmowy podczas np. grania w gry. Za to tylko z urządzeniami Huawei działa szybkie parowanie w formie wyskakującego okienka z pytaniem o zgodę na parowanie.

Czytaj też: Smartfon kontra natura. Huawei Mate 50 Pro to jedyny aparat, jakiego potrzebujesz na wycieczce

Jak długo działają FreeBuds 5i? Zaskakująco długo

Akumulator w etui względem poprzednika urósł prawie dwukrotnie i ma to ładne przełożenie na czas pracy. Przy aktywnym ANC FreeBuds 5i bez problemu pozwalają na ok 6 godzin odtwarzania muzyki, a etui pozwala na trzy pełne cykle ładowania. Bez ANC słuchawki działają godzinę dłużej, a z etui nawet do 28 godzin, więc ponownie są to dodatkowe trzy pełne cykle.

Przy rozmowach jest krócej i przyznaję, że tego nie sprawdzałem, ale Huawei deklaruje 4,5 godziny rozmów z aktywnym ANC.

Jest tu dostępne szybkie ładowanie słuchawek w etui i już 15 minut ładownia wystarcza, co jest zgodne z deklaracjami, na nieco ponad 3,5 godziny odtwarzania muzyki. Pełny cykl ładowania trwa godzinę, a samo etui ładuje się do pełna w ciągu nieco ponad 1,5 godziny i maksymalna moc ładowania to 10 W.

Czy polecam Huawei FreeBuds 5i? Zdecydowanie!

Byłem przekonany, że dorzucenie nowych funkcji do FreeBuds 5i znacznie podniesie cenę serii. Mamy tu bardziej rozbudowane ANC, większy akumulator i dłuższy czas działania, poprawiła się też jakość dźwięku. Tymczasem regularna cena względem poprzedników wzrosła tylko o 50 zł, do 399 zł. W przedsprzedaży cena promocyjna wynosi 349 zł.

Huawei FreeBuds 5i to jedne z dłużej działających słuchawek TWS. 6 godzin z aktywnym ANC to bardzo dobry wynik. Są bardzo dobrze wykonane, wygodne w noszeniu i obsłudze, mogą pochwalić się sprawnie działającą aplikacją mobilną. Wady? Strzelam, że połyskujące białe etui może się rysować, ale w używanej przeze mnie matowej wersji nie ma nic, co mogłoby dyskwalifikować zakup tych słuchawek. Dlatego też zdecydowanie polecam zakup Huawei FreeBuds 5i.