Huawei przedstawia pierwszy na świecie prototyp pasywnej sieci optycznej (PON) 40G

Huawei zaprezentował pierwszy na rynku prototyp pasywnej sieci optycznej (PON) 40G. System 40G PON przeszedł w tym miesiącu testy i certyfikację, przeprowadzone wspólnie przez Huawei i China Telecom Beijing Research Institute.

System wykorzystuje technologię multipleksingu z dzieleniem długości fali, która pozwala na transmisję z prędkością do 40 Gb/s do użytkownika oraz do 10 Gb/s od użytkownika, bez konieczności wprowadzania zmian w dotychczas stosowanych optycznych sieciach dystrybucyjnych GPON/XGPON. System obsługuje także współczynnik optycznego podziału 1:512 i pozwala na przesył danych na odległość do 20 km. Operatorzy telekomunikacyjni, korzystając z systemu 40G PON, będą mogli zintegrować przyszłe działania, związane z rozbudową sieci, z istniejącymi planami wdrożeń GPON. Zapewni im to lepszą kontrolę nad całkowitymi kosztami operacyjnymi na każdym etapie eksploatacji optycznej sieci dostępowej.

„Operatorzy na całym świecie szybko zwracają się w stronę strategii związanych z wdrożeniami sieci światłowodowych. Kluczowym pytaniem jest, w jaki sposób budować optyczne sieci dostępowe, aby mogły w przyszłości ewoluować i rozwijać się” – powiedział You Yiyong, dyrektor w firmie Huawei odpowiedzialny za ofertę w zakresie sieci dostępowych. „Huawei nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami w sektorze dostępu optycznego, tworzonymi z myślą o klientach. Firma chce zapewnić operatorom telekomunikacyjnym na całym świecie wysokiej klasy produkty i rozwiązania, które przetrwają próbę czasu, pozwolą zwiększyć zwrot z inwestycji i rosnąć w szybko zmieniającym się świecie. Premiera pierwszego prototypu systemu 40G PON to przykład tego zaangażowania.”

„System Huawei 40G PON jest w wysokim stopniu zgodny z istniejącymi rozwiązaniami GPON i XGPON, zaś jego warstwa zbieżności transmisji w maksymalnym stopniu wykorzystuje dotychczasową strukturę GPON i XGPON” – powiedział dr Frank J. Effenberger, główny ekspert firmy Huawei ds. optycznej technologii dostępowej. „Z zadowoleniem odnotowujemy, że rozwiązanie Huawei zyskało szerokie wsparcie ze strony międzynarodowych organizacji standaryzujących takich jak FSAN i ITU-T.”